A gyakorlat egy másik európai országban található vállalkozásnál, szervezetnél eltöltött időszak, hogy segítséget nyújtson a közösségi munkaerőpiacon szükséges készségek elsajátításához és a fogadó ország gazdasági és társadalmi kultúrájának a megértésében.
– A küldő intézménynek teljes mértékben be kell számítani a külföldi szakmai gyakorlat időszakát.
– A hallgatóval Képzési Megállapodás jön létre, mely tartalmazza a gyakorlat időtartamát és tartalmát, ezt a megállapodást minden érintett félnek jóvá kell hagynia.
Egyéb részvételi feltétel:
1. Az anyaintézményen keresztül, egyéni pályázat útján vagy
2. Szakmai gyakorlatot szervező konzorciumon keresztül
A hallgatói szakmai gyakorlatok tekintetében a küldő felsőoktatási intézmény és a támogatható fogadó vállalkozás között nincs szükség kétoldalú egyezményre, mivel a különböző érintett felek által aláírt egyéni hallgatói szakmai gyakorlati szerződés jogilag kötelezi őket.
Erasmus szakmai gyakorlat esetén a minimális időtartam 3 hónap, a felsőfokú szakképzés kivételével, ahol a minimális időtartam 2 hónap. A maximális időtartam 12 hónap.
Mielőtt a hallgató megkezdi az Erasmus szakmai gyakorlatot, az anyaintézménynek ellenőriznie kell, hogy a tervezett fogadó intézménynél elvégzendő gyakorlat jellege és tartalma elfogadható-e azon fokozat vagy diploma tekintetében, amelynek eléréséért a hallgató jelenleg tanul, illetve, hogy ennek eredményeképpen az Erasmus szakmai gyakorlat elfogadható-e a kielégítő teljesítést követően.
Szakmai gyakorlat esetén, a hallgatót el kell látni a szakmai gyakorlat programjára vonatkozó, személyre szabott Képzési Megállapodással, amit a fogadó intézmény, az anyaintézmény és a hallgató is jóváhagy.
A Képzési Megállapodás bármilyen módosítását, ami a hallgatónak a fogadó intézménybe való megérkezésekor szükségesnek látszik, a hallgató érkezését követő egy hónapon belül véglegesíteni és formalizálni kell. Az ezután felmerülő változásokkal kapcsolatban mindhárom félnek formálisan meg kell egyeznie, és a változásokat késedelem nélkül végre kell hajtani.
A mobilitási időszak sikeres befejezésekor a fogadó intézménynek a hallgató részére ki kell állítani a Képzési Megállapodás szerint elvégzett munka teljesítéséről szóló igazolást.
A fogadó vállalkozásnál a hallgató által elvégzett szakmai gyakorlatért járó kredit, illetve elismerés csak abban az esetben tagadható meg, ha a diák nem éri el a vállalkozás által megkövetelt elméleti vagy gyakorlati tudásszintet, vagy bármi más módon nem tesz eleget az elismeréshez szükséges feltételeknek, amelyekről a részt vevő felek megállapodtak.
Erasmus mobilitási támogatást kizárólag a következő külföldi tevékenységekre lehet megítélni:
Hallgatói mobilitások támogatási szerződése – pénzügyek:
Az ösztöndíj hozzájárulás a külföldi szakmai gyakorlat többletköltségeihez. Ez a hónapok alapján kerül kiszámításra, és átalánydíj formájában kerül kifizetésre.
A szakmai gyakorlat átlagos havi összege magasabb lesz, mint a tanulmányi időszakra vonatkozó összeg, mert a fogadó országban a kedvezményezett nem feltétlenül rendelkezik a fogadó egyetem által kínált lehetőségekkel/eszközökkel.
Minden Erasmus mobilitást vállaló hallgató köteles hallgatói beszámolót készíteni a mobilitás teljesítését követően.
A felsőoktatási intézmény vagy a Nemzeti Iroda a hallgatóktól visszakér minden olyan összeget, amelyet nem a szerződésben foglalt rendelkezések szerint használtak fel.
Ha egy hallgató nem teljesíti a külföldi szakmai gyakorlat alatt a Képzési Megállapodásban foglaltakat, az a támogatás részleges, vagy teljes visszafizetési kötelezettségét vonhatja magával. A támogatási összeg visszatérítését nem lehet kérni abban az esetben, ha a hallgatót vis maior körülmények akadályozták a tervezett külföldi gyakorlat elvégzésében. Az ilyen eseteket a küldő intézmény köteles jelenteni, a Nemzeti Irodának pedig minden felmentést írásban jóvá kell hagynia.