
A táncművészet a legjobb kulturális immunerősítő – mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter csütörtökön a Magyar Táncművészeti Egyetem fennállásának 75. évfordulója alkalmából a 25. Budapest Táncfesztivál keretein belül sorra kerülő Nemzetközi Gálaelőadás megnyitóbeszédében a Nemzeti Táncszínházban. Az eseményen címzetes egyetemi tanári kinevezést vehetett át Magyari Anita, Mihályi Gábor és Zsuráfszky Zoltán. Fodorné Molnár Márta, a sikeresen megújuló MTE rektora köszöntőjében felidézte, hogy napjainkban az Egyetemen hét szakon 23 szakirányon részesülhetnek felsőfokú képzésben a hallgatók, de mindez nem elég, egyben komoly célt is megfogalmazott az intézmény vezetője.

Fotók: Horváth Adrienne
Hankó Balázs a Nemzeti Táncszínházban tartott eseményen kiemelte: amennyiben az elmúlt évekre tekintünk, megállapíthatjuk, hogy a méltán híres magyar táncművészet egy olyan egyedi képzési, gyakorlati és felsőoktatási struktúrában működik, amelyben a táncot – legyen szó bármely formanyelvről – a lekiválóbb szinten művelik.
Ennek az a lényege, hogy a gyakorlat, a tudás, az elköteleződés és a küldetés ötvöződik benne – tette hozzá.
“A lelkünk mélyén nem vágyhatunk másra, mint a szépre, a jóra és harmonikusra, amely a művészetekben és a kultúrában találtatik meg itt a legmagasabb fokon” – fogalmazott a miniszter. Hankó Balázs azzal zárta köszöntőjét: “ne feledjük, hogy a táncművészet a legjobb kulturális immunerősítő”. “Ez az, ami megtart a mindennapokban, életet, reményt ad” – hangsúlyozta.
Fodorné Molnár Márta, az MTE rektora köszöntőjében felidézte, hogy míg a kezdetekben az Állami Balettintézetben kizárólag középfokú balettművészképzés folyt, addig mára a Magyar Táncművészeti Egyetemen hét szakon 23 szakirányon részesülhetnek felsőfokú képzésben a hallgatók. Tanulhatnak a táncművészképzéstől a koreográfus és tánctanár képzésen át olyan kurrens és új szakirányú továbbképzéseken is, mint például a stresszkezelés és kiégésprevenció – tette hozzá.
“Büszkék vagyunk arra, hogy nincs a világon még egy olyan felsőoktatási intézmény, amely a tánc és határterületeinek ennyire széles oktatási palettáját lefedné” – mondta Fodorné Molnár Márta, aki beszélt arról is, hogy a fiatalokat az oktatás minősége mellett az élethosszig való tanulás és az is vonzza az Egyetemre, hogy a munkaerőpiacon jól érvényesíthető tudást szereznek. A rektor beszédében hangsúlyozta, hogy 2030-ra az Egyetem Európa legjobb táncművészképző intézménye kíván lenni.
Az eseményen címzetes egyetemi tanári kinevezést vehetett át Hankó Balázs miniszter jelenlétében Kiss Jánostól, az Egyetemet fenntartó Kuratórium elnökétől és Fodorné Molnár Márta rektorasszonytól Magyari Anita, a milánói Scala Balett-társulatának korábbi tagja; Mihályi Gábor Kossuth- és Harangozó Gyula-díjas magyar táncművész, koreográfus, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja és Zsuráfszky Zoltán, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas magyar táncművész, koreográfus, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
A kitüntetettek hatalmas tapsot kaptak a nézőktől. De nem csak ők, a fellépők is, mert a beszédek és az elismerések átadását követően egy hihetetlen este következet, amelynek végén a Pekingi Táncakadémia hallgatói nagyon magasra tették az addig is magasan lévő lécet.
A Nemzetközi Gálát az Egyetem a 25. Budapest Táncfesztivál kiemelt eseményeként rendezte meg, élve a Nemzeti Táncszínház felajánlásával. Az előadáson az MTE hallgatói mellett felléptek többek között a Kazah Nemzetközi Koreográfus Akadémia és a Pekingi Táncakadémia hallgatói, valamint az Eric Gauthier Társulat és a bécsi Staatsballet Youth Company művészei. A Nemzetközi Gálaest programja itt megtekinthető: Program_május 8
Fodorné Molnár Márta az Gálát követően külön is megköszönte, hogy „A rendezvény méltó módon képviselte a 75 éves intézmény szellemiségét és értékeit, valamint megerősítette nemzetközi kapcsolatait. A magas színvonalú program, a szervezés gördülékenysége és a résztvevők lelkesedése mind azt bizonyította, hogy az Egyetem közösségét az elkötelezettség és szakmai hozzáértés vezeti. A közös munka eredménye nemcsak emlékezetes élmény minden résztvevő és a nézők számára, egyben az Egyetem jó hírnevét is tovább erősítette.”
Az esemény előtt a Magyar Táncművészeti Egyetem 75 éve címmel készült kötet bemutatója zajlott a Nemzeti Táncszínház előterében, szép számú érdeklődő előtt.
A Magyar Táncművészeti Egyetem hetvenöt éve (1950–2025) című, képekkel gazdagon illusztrált intézménytörténeti monográfiája tizenegy szerző közreműködésével készült. A kötet a teljesség igényével tekinti át az intézmény oktatási rendszerének alakulását, az egyes felsőoktatási szakok és a gimnáziumi oktatás fejlődését, a hazai és nemzetközi kapcsolatokat, valamint az intézmény épületeinek történetét.
A könyvbemutató keretében a kötet szerkesztőivel – Bolvári-Takács Gábor egyetemi tanár, főszerkesztő, Lőrinc Katalin egyetemi tanár, szerkesztő, Macher Szilárd egyetemi tanár, szerkesztő, Csillag Pál mesteroktató, képszerkesztő –Lanszki Anita tszv. egyetemi docens, az MTE Vályi Rózsi Könyvtár, Levéltár és Tánctudományi Kutatóközpont igazgatója beszélgetett.

MTE75 werk