
A fiatal táncművészek számára az egész világon az egyik legnagyobb kihívás, amikor tanulmányaik első részét lezárva megpróbálnak egy társulatnál szerződést kapni. Sokan ezen a fontos ponton nem tudnak túljutni, nem sikerül mértékadó társulatnál elhelyezkedni. A Budapest Ballet Grand Prix-t szervező Magyar Táncművészeti Egyetem végzős klasszikus balett hallgatói közül Toydemir Ezgi erről a témáról táncolt el egy fantasztikus Kulcsár Noémi koreográfiát a Magyar Állami Operaházban tartott Vizsgakoncerten, amely óriási sikert aratott.

Fotó: Csillag Pál
Látva Ezgi emlékezetes darabját, felvetődik a kérdés: Hány tehetséges fiatal táncművész kezdődő pályája feneklik meg, amikor nem jut szerződéséhez egy neki valóban megfelelő társulatnál, ahol a továbbfejlődése biztosított lenne? Fontos tudni, hogy pont Toydemir Ezgi és a most, valamint korábban Budapesten végzett társai példája igazolja, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetemről nagyon sokan – jóval a nemzetközi átlag felett – 90 százalékban komoly professzionális társulathoz szerződnek az MTE-n diplomát szerző hallgatók!

Fotó: Horváth Adrienne
Erről az érzékeny és fontos témáról kérdeztük Ezgi koreográfustát, a Magyar Táncművészeti Egyetem egyik meghatározó mesterét, Kulcsárt Noémi, Harangozó Gyula-díjas koreográfus, táncművészt és egyetemi docenst, aki Hamburgban és Münchenben kezdte táncművész pályafutását és 2005 óta szabadúszó táncművészként és koreográfusként dolgozik Magyarországon.
„Ez egy érdekes koreográfia.Szerintem azért is volt ilyen sikeres, mert nagyon időszerű és Ezgi is remek volt benne – kezdte Kulcsárt Noémi. – Fantasztikusan adta elő, megragadóan táncolta. Valós érzelmeket tudott megmutatni a színpadon, mert ő is megélte többször, amikor elment egy próbatáncra és elutasították.
Szerencsére az ő sztorija jól sült el, mert komoly lehetőséget kapott Opera Lodz balett-társulatánál Lengyelországban. Az elutasítások után az is számíthat, hogy egy-egy traumát követően kicsit gyakorlottabbak lesznek a fiatalok, miközben mi itt az Egyetemen a mestertársaimmal nagyon támogatjuk őket. Beszélgetünk a tapasztalatokról, elemezzük a szituációt és utána, akár személyes kapcsolatainkat is használva segítünk.”
Az is köztudomású, hogy a balettművészetben kevés a fiú, éppen ezért – talán ki lehet mondani -, a lányok helyzete roppant nehéz. A koreográfia erre a helyzetre is reflektál.
„Igen ez nyilván rám is hatással volt, mert nagyon sok együttes fiúkat keres, így a lányoknak roppant nehéz elhelyezkedni, még akkor is, ha kiváló táncosok és szépek. Mint együttesvezető én is szembesülök ezzel a jelenséggel. Azonban úgy látom, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem abban különleges, hogy nagyon magas szintű, módszeres klasszikus balett oktatásban vesznek részt a hallgatók, de amellett a klasszikus balett szakirányon is nagy hangsúlyt fektetünk a modern kortárs irányzatok oktatására, így komplex tudással felvértezve tudnak elindulni a végzősök a valós táncművész életbe. Egyetemünkön a hallgatók emellett komoly gyakorlati tudásra tesznek szert az első évektől kezdve. Számos előadásban szerepelnek a Diótörőn keresztül a vizsgákon át, akár gyakornokként együtteseknél is. Az igazi táncművész szakmára neveljük őket és ez a megközelítés úgy tűnik, nagyon eredményes.”
Valóban, mert ahogy a sportban is mondják: A lényeg az eredményjelzőre van írva!
Az eredmények pedig a Magyar Táncművészeti Egyetemnek kedveznek.