Skip to main content
EgyetemHírekKiemelt

Denys Cherevychko: A szabadúszó balettművész

By 2024.10.08.No Comments

Pódiumbeszélgetésen majd egy sikeres mesterkurzuson vett részt a Magyar Táncművészeti Egyetemen október első hétvégéjén Denis Cherevychko, aki a klasszikusbalett-évfolyamok tehetséges hallgatóival dolgozott. Az Egyetemen már tradíció, hogy nagynevű, nemzetközileg elismert művészek adják át értékes tudásukat a fiataloknak, ez most sem volt másképp.

Denys Cherevychko Ukrajnából származik, a Donyecki Balettakadémián kezdte tanulmányait majd 16 évesen a müncheni Heinz Bosl Balettakadémiára került. Szinte üstökösként robbant be a nemzetközi táncvilágba. 2006-ban vették fel a bécsi Staatsoper balettegyüttesébe, ami egy pályakezdő táncos számára önmagában is kivételes elismerés, ám Cherevychko ennél jóval többet is elért – néhány év alatt a bécsi társulat szólótáncosa, majd első magántáncosa lett, végigtáncolta a férfi balettrepertoár legkiemelkedőbb szerepeinek nagy részét. Számtalan nemzetközi díj elnyerése után a Várnai Nemzetközi Balettverseny aranyérmese lett, hivatalosan is biztosítva helyét a legnagyobbak között.

Napjainkban szabadúszóként dolgozik és alkot. Rendszeresen hívják más társulatokkal táncolni, különösen Olaszországba, Oroszországba és Franciaországba, valamint az Egyesült Államokba. Amikor erről a változatos életről kérdeztük elmondta, élvezi a szabadúszó művészi pályát.

Nagyon szeretek különböző táncosokkal, koreográfusokkal, operaházakkal és balettmesterekkel dolgozni, hihetetlenül érdekes. Új emberekkel találkozom, mindig más tapasztalatot szerzek. Mindez a táncművészet állandó iskolája, ahol folyamatosan tanulok.”

Fotó: HYPE

A kiváló balettművészt Darai Tamás kérdezte a pódiumbeszélgetés során, de nekünk is szívesen válaszolt és elmondta, nagy élmény volt az Egyetem hallgatóival dolgozni.

„Először voltam a Magyar Táncművészeti Egyetemen és bevallom, nagyon élveztem a közös munkát. Fantasztikusan produktív volt. Szeretek fiatalokkal dolgozni, mert számomra is meghatározó volt, ami gyerekkoromban történt. Egyébként engem az idősebb nővérem vitt le táncolni. Mint kistestvér vártam rá egy stúdióban, amíg befejezte a próbát. Figyeltem az embereket, ahogy táncolnak, mozognak és azt gondoltam, ez remek, szeretném kipróbálni! Szóval így kezdődött, de utána – és itt jön az Egyetem – több kiváló mester mellett volt egy zseniális tanárom, a neve Alekszandr Prokofjev, aki kiváló táncosokat nevelt. Számomra nagyon meghatározó volt a vele töltött időszak, pedig sajnos csak két esztendőt tölthettem vele. Tehát szeretem, tisztelem a mestereket és szeretném átadni azt a tudást, amit eddig megszereztem.”

Denis Cherevychko a stílusok különbözőségről is beszélt magyarországi látogatása kapcsán és hangsúlyozta, hogy minden országnak más iskolája és stílusa van.

„Szerintem ez roppant izgalmas. Nekem, mint táncosnak célom, hogy minél több stílust ismerjek, mert annál jobb leszek. Mindig magadon kell dolgozni, ezt mondom a hallgatóknak is. Gyűjts össze minél több impulzust, technikát, tapasztalatot, de építs fel belőle valami sajátot. Igen, ez a cél!” 

Több kérdés után volt még egy igen érdekes meglátása az ukrán művésznek, amikor azt kérdeztük tőle, van-e kedvenc szerep, amit igazán szeret táncolni? Kicsit gondolkodott, majd elmondta, hogy nehéz egyetlen kedvencet kiemelni, szerinte másról kell beszélni ennek kapcsán.

A legtöbb esetben egy-egy szerep kapcsán nagyon más technikáról beszélünk, így nehéz egyet kiemelni. Mindegyik más és más. Másfajta technika, más történet és karakter. Számomra a legfontosabb, ha úgy tetszik a „kedvencem” a felkészülés és az átváltozás, melyet a karakter megkövetel. Ehhez azonban sok olyan darabra van szükség, amit kihívás eltáncolni.  Nagyon élvezem, amikor meg kell mutatni a karaktert a saját értelmezésedben. A legnagyobb kihívás, egyben gyönyörű folyamat pedig szerintem mindebben az, hogy ne legyünk ugyanazok a különböző szerepekben, testekben. Ezt szeretem a legjobban.”

Köszönjük Denys Cherevychkonak, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem vendége volt és megosztotta sokszínű tudását, meglátásait az Egyetem hallgatóival is.

Megszakítás