Táncos létedre sem kell lemondanod a nassolnivalókról! Ám érdemes ezeket összetételükben is megismerni, hogy finom ízük mellett melyek látnak el hasznos tápanyagokkal is!
A hozzáadott cukor- és magas zsírtartalmú édességek, desszertfélék, sós rágcsálnivalók alacsony tápértékük és magas kalóriatartalmuk miatt hetente csak 1-3 alkalommal szerepeljenek az étrendben, és lehetőleg ne étkezések helyett, hanem azok befejező fogásaként fogyaszd el.
Ha ellenállhatatlan vágyat érzel egy kis “hangulatjavító” után, akkor a desszert kiválasztásánál fontos szempont, hogy kevesebb energiát, zsírt, ugyanakkor több jótékony tápanyagot (pl. vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat, fehérjét) tartalmazzon, amellett hogy kielégíti az édesség iránti igényt.
Milyen nassokat célszerű választanod?
- Gyümölcs- és zöldségfélék: értékes vitamin-, ásványi anyag- és rostforrások, jelentős a víztartalmuk.
Utóbbiak nagyrésze alacsony szénhidrát-, és alacsony energiatartalmú.
- Liofilizált és aszalt gyümölcsök, zöldségek: a friss gyümölcsöktől és zöldségektől abban térnek el, hogy kisebb víztartalmuk révén magasabb az energiatartalmuk, ill. az aszalt változatok gyakran tartalmaznak hozzáadott cukrot is.
- Gyümölcs/zöldségalapú desszertek: levek, turmixok, smoothie-k, pürék, zselék, valamint ezekkel ízesített pohárkrémek, sütemények. Zöldség, mint nasi? Gondolj a répatortára vagy egy céklás brownie-ra!
- Olajos magvak: értékes telítetlen zsírsavforrások, emellett jelentős növényi fehérje- és élelmi rostforrások, bőségesen tartalmaznak E-vitamint és kalciumot. Hetente 2-3 alkalommal fogyassz kis/zárt maréknyi natúr olajos magvat.
- : dió, mogyoró, mandula, pisztácia, kesudió
- Tej, tejtermékekből készült desszertek: Vitaminokat (pl. B-vitaminok), ásványi anyagokat (pl. kalcium), teljes értékű fehérjéket tartalmaznak. Ezekből érdemes a zsírszegény változatokat előnyben részesíteni.
- tej, joghurt, túró, sajtok, kefir,
- Tejalapú desszertek: gyümölcsös tejberizs, túrós pite
- Magas kakaótartalmú étcsokoládé
A magas kakaótartalmú étcsokoládé (min. 70%-os) számos jótékony táplálkozás-élettani tulajdonságokkal rendelkezik. A kakaóbabban lévő antioxidánsok és lecitin által javítja a koncentrálóképességet és a memóriát. Pár kocka étcsoki már kifejti pozitív hatását!
Tipp!
Kombináld bátran a fenti csoportokat! Íme, néhány ötlet:
- Zöldalma mandulával
- Túrós zabpalacsinta
- Zöld smoothie banánnal édesítve
- Meggyes rétes
- Bogyós gyümölcssaláta étcsoki darabokkal megszórva
Darabolj fel 50-50 gramm epret, áfonyát és málnát! Szórj rá kis bazsalikomot, mentát! Hintsd meg kb. 15 g felaprított étcsokival, és kis balzsamecettel is meglocsolhatod!
Receptajánló
Sült túrótorta erdei gyümölcsökkel
Hozzávalók egy 8 szeletes tortához:
- 500 g zsírszegény túró
- 200 g joghurt
- 150 g fagyasztott gyümölcskeverék
- 40 g „Negyedannyi-ugyanannyi” édesítő (bármilyen más édesítővel helyettesíthető)
- 40 g zabpehelyliszt
- 2 db közepes tojás
- 1 citrom reszelt héja és leve
- 1 narancs reszelt héja
- Vanília
Tápanyagtartalom 1 szeletre:
- Energia: 116 kcal
- Fehérje: 13 g
- Zsír: 3 g
- Szénhidrát: 8 g
Elkészítése:
A sütőt előmelegítjük 170°C-ra, majd egy kisebb edényben vagy tepsiben vizet teszünk a sütő aljába. A gyümölcs kivételével mindent kimérünk egy tálba és botmixerrel simára keverjük.
Egy 16 cm-es tortaforma alá és köré alufóliát hajtogatunk, rárakjuk egy tepsire, majd beleöntjük a túrós keveréket, és a tetejére pakoljuk a fagyasztott gyümölcsöt.
A túrótortát kb. 70 perc alatt készre sütjük a gőzös sütőben.
Ha a végefelé nagyon kezdene sülni a teteje, akkor alufóliával letakarjuk, hogy ne égjen meg.
A kész tortát a tepsin hagyjuk kihűlni, majd minimum 2-3 órára, de inkább egy éjszakára hűtőbe tesszük.
Dietetikusaink Tortavilággal készített közös receptje.