Skip to main content
EgyetemHírekKiemelt

Egyetemi udvar a Művészetek Völgye Fesztiválon, a Magyar Táncművészeti Egyetem részvételével

By 2025.07.18.No Comments

Beszélgetés egy fiatal udvargazdával, Gubinecz Ákossal, aki a most induló 34. Művészetek Völgyén az Egyetemi Udvar házigazdája lesz. Az Udvar programjában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem mellett a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói, oktatói és munkatársai is ott lesznek.

Elkezdődött a Művészetek Völgye, a 34. Völgy. Magyarország egyik legismertebb fesztiválja nem megkerülhető esemény, amelynek egyértelműen kirajzolódik az evolúciója. A kezdeti, több mint három évtizedes szemlélet formálódott és ma már más célcsoportokat is meg tud szólítani egy-egy udvar, mint az első években. Az egyik ilyen igazán új kezdeményezés az Egyetemi udvar Taliándörögdön, amelynek udvargazdája Gubinecz Ákos, előadóművész, népdalénekes. Vele beszélgettünk.

Fotók: MV Művészetek Völgye

Udvargazda? Ez olyan jól hangzik. Mennyire érzed otthonosan magad ebben a szerepkörben, hogy udvargazda vagy ilyen fiatalon?

Harmadik éve vagyunk itt a Művészetek Völgyében, mint Egyetemi udvar és bátran kijelenthetem, jól érezzük magunkat. Sikerült egy olyan képet kialakítani az elmúlt három esztendőben – remélem az ideivel együtt – ami tényleg az összekapcsolódást mutatja az egyetemek részéről. Mivel én voltam a megálmodója ennek a projektnek, ennek örülök.

Mikor jött az ötlet, mikor álmodtad meg az Egyetemi udvar koncepcióját?  

Még zeneakadémista végzős hallgatóként gondolkodtam el azon, hogy itt van az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja, akkor mi, mint fiatal egyetemisták, hogy tudnánk képviseltetni magunkat egy ilyen fesztiválon.

És hogy lett ebből Magyarország három vezető művészképző intézményének összefonódása?

Kezdetben a Magyar Táncművészeti Egyetem és a Zeneakadémia volt ebben a projektben, aztán tavaly csatlakozott hozzánk a Magyar Képzőművészeti Egyetem, de feltett szándékom, hogy tovább bővülünk, és nem feltétlenül csak művészeti egyetemekkel. Most mindenki a saját művészeti ágából érkezik, nemcsak hallgatók egyébként, hanem nagy örömünkre az oktatók közül is sokan ellátogatnak ide, akár mint vendég, akár mint előadó vagy workshop-foglalkozásvezető. Célunk, hogy építsük a fiatal művészek közösségét, mert amikor ezt elindítottam, azt láttam, hogy a Zeneakadémián nagyon jól ismerjük egymást – én persze főleg a Népzene Tanszék hallgatóival –, de olyan igazi összekapcsolódásra kevés lehetőség adódott. Itt azonban tíz nap alatt bőven van esély a kapcsolatépítésre, projektek megálmodására, úgyhogy ez volt az alap kiindulópont, ami egyébként úgy látom, működik.

Egyébként maga az alapötlet csak a művészeti egyetemekre vonatkozott?

Az első évek a művészeti egyetemekről szólnak. Az indulásnál a Zeneakadémia és a Táncművészeti volt jelen, de az elmúlt időszakban már elkezdtünk gondolkodni azon, miként lehetne ezt akár kibővíteni, azért sem mondjuk azt, hogy a művészeti egyetemek udvara, merthogy a jövőben szeretnénk olyan intézményeket is bevonni, melyek nem kifejezetten művészeti egyetemek vagy intézmények.

Harmadik éve szervezitek az Egyetemi Udvart. Tudsz három fő tapasztalatot mondani, ami egyben kedvet csinál az idei látogatáshoz is?

Mivel mindent összeírók, listázok és most van az idei Völgy első napja, még frissek a felkészülési élményeim, tehát a válaszom, igen.

Az első talán mindenképp az, amire utaltam is, hogy az összekapcsolódás az idei évben a mottónk. Fonódj bele a művészetekbe, mert itt tényleg nem különálló egyetemek projektjeiről beszélünk, hanem a közös alkotásról. Ez a közösségi alkotás aztán meg is mutatkozik jövő szombaton, július 26-án este az Összművészeti kavalkádban, amelyet konkrétan a Völgy alatt hozunk létre az ott lévő hallgatókkal, oktatókkal. Várunk mindenkit, minden egyetemről, így a Magyar Táncművészeti Egyetemről is.

Tehát első a közösségben létezés érzésének erősítése. A második tapasztalat, illetve az annak alapaján kialakuló változtatás, hogy a völgylakók nagyon szeretnek aktívan bekapcsolódni a programokba. Ezért idén minden nap workshopokat is szervezünk, ami nyitott mindenki számára. Itt táncos és zenei workshopokról is beszélhetünk, vagy képzőművészeti foglalkozásokról, és bízunk abban, hogy mindez nagyon sikeres lesz. Egyébként, amikor tavaly egy kicsit nyitottunk, jó volt a fogadtatása, mert idősek és fiatalok egyaránt bekapcsolódtak a munkánkba. A harmadik talán az, hogy időt kellett hagyni magunknak udvar beérésére, hogy teljes része legyen a Művészetek Völgyének. Úgy látom, ez idénre sikerülhet igazán.

Vár mindenkit a 34. Művészetek Völgye, azon belül is az Egyetemi Udvar és a Magyar Táncművészeti Egyetem.

Légy részese egy igazi, összművészeti közösségi élményenek!