
2025. április 13. és október 13. között 161 ország és kilenc nemzetközi szervezet részvételével Japánban, Oszakában zajlik a Világkiállítás. Örömteli, hogy Kiss János, Kossuth-díjas balettművész, az Egyetemet fenntartó Kuratórium elnöke és Asuka Horio az MTE menedzsere június utolsó napjaiban az EXPO2025-ön képviselhette a magyar tánc- és balettművészetet és a Magyar Táncművészeti Egyetemet, melynek bemutatták képzéseit és egyre ismertebb nemzetközi balettversenyét, a Budapest Balett Grand Prix-t.
A szervezők a világkiállításra több mint 28 millió látogatót várnak, elsősorban a Japán mellett Dél-Koreát és Kínát is magába foglaló kelet-ázsiai régióból. Ez egyben a világ legnagyobb turisztikai küldőpiaca, ezért a sikeres magyar részvétel jelentős mértékben növelheti az innen érkező beutazóforgalmat.
Az EXPO2025 Magyarország Nonprofit Kft. korábban hangsúlyozta, a turizmus mellett ugyanakkor a kulturális, üzleti kapcsolatokban is jelentős erősödést hozhat a magyar jelenlét. Hazánk ugyanis Japán egyik legfontosabb gazdasági partnere Közép-Európában, míg tavaly a kelet-ázsiai régióból érkezett a legtöbb befektetés Magyarországra. A Magyar Pavilon célja az országimázs-építésen túl az is, hogy számos magyar vállalkozás számára teremtsen lehetőséget az üzletfejlesztésre és kapcsolatépítésre.
A táncművészetben szintén igen erős és roppant magas színvonalú az ázsiai jelenlét, a szakmai műhelyek világviszonylatban is kiemelkedőek. Ezért is volt örömteli Kiss János kiutazása, aki Velkei László igazgatóval és a Győri Balett társulatával adott elő, tartott workshopot a világkiállítás helyszínén.
Kiss János az ötnapos kinttartózkodásról elmondta:
“A Győri Balett társulatával utaztam és lehetőséget kaptam a Magyar Ház vezetőségétől, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem képzéseiről és a szervezésünkben megvalósuló sikeres Budapest Ballet Grand Prixrről tarthassak előadást. A szervezők 15 japán iskola igazgatóját és több gyereket is meghívtak az eseményre. Nagy öröm volt, hogy az érdeklődők alig fértek be a terembe, még a folyosón is álltak és nagy szeretettel fogadták az előadást. Másnap a Győri Balett társulata bemutatta a Kodály Zoltán műveire írt Romance című remek darabját, ami szintén komoly sikert aratott.
Ezúton is szeretném megköszönni Asuka Horio segítségét! Ő mint a Győri Balett korábbi táncművésze, az Egyetem menedzsmentjének tagja rengeteget segített nekünk. Japán nyelven tolmácsolt, illetve anyanyelvén egy remek előadást adott elő, ami hatalmas siker volt!”
A Magyar Táncművészeti Egyetem Ázsiában nagyon népszerű, nemzetközi hallgatóinak több mint fele Japánból érkezik. Ez és az előadások sikere is jól mutatja, hogy az ott élő emberek mennyire értékelik a magyar táncképzést.
Kulturális kapcsolatok építésével és a fiatal tehetségek támogatásával Magyarország és Japán tartós értéket teremt a művészetek és a jövő generációi számára.