Skip to main content
EgyetemGimnázium, kollégiumHírekKiemelt

Lépésről lépésre – 75 év a táncművészet és a táncpedagógia szolgálatában konferencia

By 2025.04.18.No Comments

Április 11-én került sor a Magyar Táncművészeti Egyetem jubileumi konferenciájára, amely az Egyetem ünnepségsorozatán belül fontos állomást töltött be. Ahogy a rendezvény főszervezője, Salát Magdolna rektorhelyettes fogalmazott, „A 75 éves Táncművészeti Egyetem azért szervezte ezt a programot, hogy megmutassa azt az utat, melyet az Állami Balett Intézet 1950-es alapítása óta bejárt.”

Salát Magdolna rektorhelyettes (Fotók: Gulyás Kristóf – HYPE)

A Magyar Táncművészeti Egyetem Magyarország egyetlen professzionális táncművész- és táncpedagógus-képző felsőfokú oktatási intézményeként a világon egyedülállóan széles képzési kínálattal rendelkezik. Ezt a sokszínűséget kívánták bemutatni a szervezők a programmal.

A konferenciát az, II., III., IV., V., szakmai előkészítő évfolyam hallgatói nyitották Gottschalk és Barna Mónika Tarantella koreográfiájával.

Fodorné Molnár Márta, egyetemi tanár, az MTE rektora 

Ezt követően Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora mondta el nyitóbeszédét, amelyben egy fontos momentumra hívta fel a figyelmet.

Láttam egy riportot egy kínai robot tánckarról – mondta az Egyetem rektora. – A robotok tökéletesen hajtják végre a koregoráfiát, ami az AI, a mesterséges intelligencia korában nem is meglepő. Azonban vallom, hogy mi itt a jubileumát ünneplő Magyar Táncművészeti Egyetemen lélekkel tanítunk, a lelket képviseljük. Úgy gondolom, hogy a művészet lélek nélkül nem működik. Ezen az úton jártunk eddig is, és biztos vagyok benne, hogy ez a mi utunk a jövőben is.”

Dr. Macher Szilárd egyetemi tanár, a Táncművészképző Intézet igazgatója 

A folytatásban dr. Macher Szilárd egyetemi tanár, a Táncművészképző Intézet igazgatója tartott előadást, amelyben az intézmény  professzionalizálódásának történetét foglalta össze.

A szervezők a program összeállításakor a pillanatok és a pillanatokra való személyes és intézményi felkészülés történetét kívánták megragadni.

Brieber Éva, a Klasszikus Balett Tanszék vezetője 

Az egyes tanszékek bemutatkozása alapításuk, az adott táncnyelv, diszciplína intézményben történő megjelenésének sorrendjében történt, így értelemszerűen elsőként Brieber Éva, a Klasszikus Balett Tanszék vezetőjének előadása követte Macher Szilárd gondolatait.

Ezt követően a néptáncosok következtek, – stílszerűen – léptek színpadra, amikor a Néptánc Tanszék munkáját Hortobágyi Gyöngyvér főiskolai tanár, a Néptánc Tanszék vezetője mutatta be. A sorrendiség nem véltelen, hiszen az 1960-as évek végének néptánc koreográfus nemzedéke a kor problémáira választ kereső, vagy éppen az autentikus táncolásmóddal színpadra állított művekkel szinte forradalmasította a színpadi néptáncművészetet.

Hortobágyi Gyöngyvér főiskolai tanár, a Néptánc Tanszék vezetője

„A nemzetközi szakmai tekintélyek ekkoriban magyar iskolaként emlegették ezeket az eredményeket – mondta el, illetve korábban így foglalta össze az MTE75 jubileumi kötetben Hortobágyi Gyöngyvér és Bolvári-Takács Gábor a néptánctagozat indulásának közegét.”

Kalmár Attila egyetemi docens, a Moderntánc és Színházi Tánc Tanszék vezetője

Az időrendiséget tartva a konferencia következő témája – Lépésről lépésre – a Moderntánc oktatás volt. Erről a Magyar Táncművészeti Egyetemen attól a korszaktól kezdve lehetett beszélni, amikor a hazai kultúrpolitika és társadalmi környezet lehetővé tette, hogy a művészeti életet nyugatról is erősebb impulzusok érjék. Minderről és az Egyetemen folyó munkáról Kalmár Attila egyetemi docens, a Moderntánc és Színházi Tánc Tanszék vezetője beszélt.

A Magyar Táncművészeti Egyetemen azonban sok olyan munka is zajlik, ami kívülről szinte láthatatlan. A jelmeztárban és a stúdióban dolgozó kollégák munkájának eredménye mindenki számára látható, a hallgatók és mesterek számára tapasztalható is. Ám vannak olyan területek is, melyek csak az egyetem falai között látszanak: a könyvtár és az ott gondozott táncművészeti hagyatékok fejlődési, tanulási lehetőséget biztosítanak hallgatóknak, oktatóknak és az elődök és hagyományok tiszteletére és megbecsülésére tanítanak.

Ágoston-Vas Ottilia, a Nádasi Ferenc Gimnázium és Kollégium főigazgatója 

A táncművészek képzésében kiemelten fontos szerepet játszanak azok a zongora mellett ülő kollégák, akik művészetükkel támogatják a hallgatók tanulását. Természetes volt, hogy a Lépésről lépésre Konferencián az ő munkájukat is felidézték a szervezők, egyben tisztelegtek fontos tevekénységük előtt.

Ahogy szó volt az MTE sajátos képzési szerkezetéről is, hiszen az  egyetemen kiskorú hallgatók is vannak, akik Nádasi Ferenc Gimnázium és Kollégiumban tanulnak, „cseperednek”, így az ott folyó szakmai munka az alapja az Egyetem működésének. Minderről Ágoston-Vas Ottilia főigazgató számolt be.

A rendezvény második része egy fontos témával, a táncpedagógusok képzésével kezdődött, amely a Magyar Táncművészeti Egyetem egyik kiemelt feladata, mivel az intézmény képzési létszámának egyharmadát ez a képzés adja.

Prof. dr. Németh András, az MTA doktora 

Minderről az egyetem pedagógusképzési programjának kialakításában jelentős szerepet betöltő prof. dr. Németh András, az MTA doktora beszélt, aki az ELTE Tanárképző Karának főigazgatójaként vett részt az MTE-n folyó pedagógusképzés kialakításában, de ma már az MTE emeritusa.

Dr. Kovács Ilona egyetemi tanár, a Művészetelméleti Tanszék vezetője 

Professzor úr előadását az akadémiai munka és a kutatók fontosságának bemutatása követte, hiszen egy művészeti egyetem életében fontos szerepe van azoknak a diszciplínáknak, melyek a művészet megértését segítik. A művészetelméleti nézőpontról dr. Kovács Ilona egyetemi tanár, a Művészetelméleti Tanszék vezetője beszélt.

Dr. Lanszki Anita, egyetemi docens, a Pedagógia és Pszichológia Tanszék vezetője 

Salát Magdolna rektorhelyettes moderátori szövegében arra is kitért, hogy „Ahogy a művészetben, úgy a tanításban is léteznek azok az értelmezési keretek, melyek segítségével a pedagógiai érzékből tanári mesterségbeli tudás lesz: bár néhányan tanárnak születnek, de a legtöbben tanuljuk ezt a hivatást. Ez a munka, illetve az utóbbi időszak képzésfejlesztési munkájának jelentős része zajlik az MTE Pedagógia és Pszichológia Tanszékén.” A munkát Dr. Lanszki Anita egyetemi docens mutatta be.

Tovább lépdelve az MTE képzési palettáján egy újabb fontos téma, egy igazán látható alkotómunka került terítékre: a koreográfusi hivatás. A koreográfia művészete kapcsán a tanszék és képzés történetét Bozsik Yvette Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, egyetemi tanár, a tanszék vezetője foglalta össze.

Bozsik Yvette Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, egyetemi tanár 

A konferencia következő, egyben a képzéseket bemutató utolsó lépéseként az intézmény legfiatalabb tanszéke és képzése, a társastáncok és divattánc területe került terítékre. A táncművészeti képzés mellett az utcai táncok és a tíztánc megjelenése az egyetem színpadán kitágította az intézmény látókörét, szélesítette merítési bázisát és társadalmi hatását. Ennek történetét Hájas Katalin, a Társastánc és Divattánc Tanszék vezetője vázolta fel izgalmas előadásában.

Hájas Katalin, a Társastánc és Divattánc Tanszék vezetője 

A programban az előadások mellett minden szakmai tanszék táncban is bemutatkozott:

Klasszikus Balett Tanszék bemutatkozása: Minkus-M.Petipa: A kalóz, hálószoba pas de deux Yu-Rou Chiang IX. évfolyam

Bajusz Levente VIII. évfolyam

Néptánc Tanszék bemutatkozása: Múltunk a jövőnk c. önálló alkotás Kispál Domonkos, Tallér Szabolcs, Lipusz Bendegúz, Takács Gergő, Pércsi Márton a 16. tagozat hallgatói
Modern Tánc és Színházi Tánc Tanszék bemutatkozása: Moderato Cantabile részlet, koreográfus: Enrico Morelli Katona Zorka és Nagy Levente
A Koreográfus Tanszék bemutatkozása: Tókos Attila:Idő előtt

Bozsik Yvette Társulat: Tayos, részlet

Wallinger Ágnes, Ertl BalázsBujdosó Anna, Hasznos Dóra, Hortobágyi Brigitta, Samantha Kettle, Tóth Rebeka, Krizsán Dániel
Társastánc és Divattánc Tanszék bemutatkozása: Ezek vagyunk mi!

Yachmin

TÉP társastánc évfolyamai

Kőműves Janka, Kucsmár Szintia, Dósa Blanka, Némethy Viktória, Gulyás-Szabó Nikolett

Zárásként Topolánszky Tamás érdemes művész, egyetemi docens, a Koreográfus és Táncpedagógus-képző Intézet igazgatója tekintett a jövőbe, mert egy jubileum igazi izgalmát nem csupán a múlt, a jövő is adja.

„A tánc a pillanat művészete – mondta el beszédében Topolánszky Tamás. – A 75 esztendőbe vajon hány milliárd pillanat fért bele? A jövőt építő pillanatok száma végtelenbe vesző lehet.” 

Topolánszky Tamás érdemes művész, egyetemi docens, a Koreográfus és Táncpedagógus-képző Intézet igazgatója

Az intézetigazgató ezt követően hangsúlyozta, hogy „A magam részéről nem ismerek nemesebb eszközt a test nevelésére és a lélek párhuzamos gazdagítására a táncnál. Kevés felemelőbb élmény létezik annál, mint mesterként visszatérni az alma materbe, és megélni tanítványaink sikereit.

A siker titka a kölcsönös tisztelet, odafigyelés és alázat oktatók és hallgatók egymás közötti viszonyában. Ez Egyetemünk jövőjének kulcsa.”

MTE75 Lépésről lépésre Konferencia (Fotó: Csillag Pál)

Valóban az, ebben minden résztvevő egytértett a 75 éves fennállást ünneplő Magyar Táncművészeti Egyetem Lépésről lépésre Konferenciájának zárásaként.