Skip to main content
EgyetemHírekKiemeltUncategorized @hu

Magyari Anita: A táncművészet hatása 360 fokos, a teljes emberi jellemet alakítja

By 2024.09.01.szeptember 2nd, 2024No Comments

A visszajelzések alapján egyértelműen sikeres Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzust szervezett 2024-ben a Magyar Táncművészeti Egyetem. Az International Summer Intensive Ballet Course 2024-ről Magyar Anitát, a milánói Scala Balett-társulatának korábbi tagját, a kurzus egyik népszerű vendégtanárát és Nagy Tamást, az Egyetem adjunktusát, a Holland Nemzeti Balett korábbi első magántáncosát kérdeztük.

Egy színvonalas nemzetközi esemény létrehozása, építése többéves feladat. Lépésről-lépésre kell finomítani, hangolni az eseményt, amely a táncművészethez hasonlóan mindig lehet jobb és jobb. Ezen az úton jár most a Magyar Táncművészeti Egyetem csapata. 2024-ben az előző esztendőhöz képest majdnem kétszer annyi jelentkezővel, komoly nemzetközi érdeklődés mellett és kimagasló színvonalú mesterek irányításával hétvégén fejeződött be az International Summer Intensive Ballet Course.

Fotók: Csillag Pál

Nagy Tamás, a Magyar Táncművészeti Egyetem Művészeti Tanácsának elnöke elmondta, úgy látja, hogy remek nyári kurzust szervezett az Egyetem, majd hozzátett, „az külön öröm, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem kampusza nyáron is benépesült, oktatási térként ezekben a hetekben is hasznos volt.”  

A konkrét tapasztalatra rátérve elsőként a megugró jelentkezői létszámot emelte ki Nagy Tamás.

„Nagy sikere volt az idei rendezvénynek. 86 fiatal tanuló jött hozzánk a világ minden tájáról. Európa szinte minden országából, sőt Japánból, Kínából, illetve az Egyesült Államokból is voltak itt növendékek. Talán az egész Egyetem, nevében mondhatom: Nagyon örülünk, hogy ennyire sokan jöttek és hiszem, mindez kurzusunk színvonalának dicsérete is. Hasonlóan a korábbi évekhez a saját oktatóink mellett idén is nagyhírű nemzetközi mestereket hívtunk meg, Bálint Adélt és Magyari Anitát – magyarként, de Angliából és Olaszországból; Gregor Hatalát Ausztriából; Neel Verdoornt Hollandiából és Kim Ji-Youngot Dél-Koreából. Büszke vagyok, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem újra egy ilyen nemzetközi programot tudott a Campusán megvalósítani.”

A Harangozó Gyula-díjas táncművész fontosnak nevezte, hogy sokan dolgoztak magas színvonalon az esemény sikeréért, közülük is kiemelte Csizmadia Tamás vezető balettmester munkáját, aki óriási szívvel és lelkesedéssel, mindenki ügyes-bajos problémáját megoldva dolgozott.

„Tulajdonképpen neki köszönhetjük, hogy remekül sikerült idén a beosztás. Ez egyértelműen az ő érdeme. Célunk volt, hogy minden hallgató, minden résztvevő dolgozzon az összes balettmesterrel. Tamás készített egy beosztást, amelyben egy rotációban háromnaponta csoportokhoz balettmestereket párosított. Ezzel a megoldással tényleg mindenkinek lehetősége nyílt „elcsippenteni” az összes mestertől azt a mást, amit csak ő tud adni.”

Magyari Anita prímabalerina, aki jelenleg Milánóban egy magán balettiskolát vezet, de korábban a milánói Scala Balett-társulatának is tagja volt, a hangulatra és a szakmai munkára egyaránt jóérzéssel tekintett vissza. A népszerű balettművész örült, hogy újra Budapesten taníthatott, mert „csodálatos 10-12 napot” töltött a magyar fővárosban.

Magyari Anita korábban a Budapest Ballet Grand Prix-n is tartott sikeres kurzust és a Szervezőbizottság visszavárja a novemberi versenyre is. Ahogy a BBGP-n, az International Summer Intensive Ballet Course kapcsán is a szakmai színvonalat emelte ki elsőként.

„Nagyon magas volt a színvonal és a szervezés is professzionális volt, ami örömteli. Jó volt a fiatalokkal dolgozni és megjegyzem, innen tényleg lehetett választani fiatal művészeket a BBGP-re.”

Egy táncművész számára egyértelmű, de egy kívülállónak talán nem az, hogy miért ennyire népszerű egy-egy nyári balettkurzus. A látszólag banális kérdésre komoly válasz érkezett a művésznőtől.

Azért érdekes és értékes, mert itt új dolgokat tanulhat a jelentkező. Emellett a résztvevők kipróbálhatják magukat több hasonló korú, de máshonnan érkező táncművész és neves mesterek szakmai felügyelete mellett. Új dolgokat tanulhat, új kapcsolatai szövődnek és körülnézhet, hogy mi történik a világban. Amikor fiatal voltam, nekem ez nem adatott meg Magyarországon, pedig szívesen mentem volna magam is, de akkor más világ volt.” 

Pedig szakmailag és pedagógiáig is fontos lehet, hogy valaki kilépjen a „kalickából”, amiben tanul, mert – ahogy Magyari Anita elmondta – sokszor előfordul, hogy valakinek nem sikerül úgy az előremenetel, ahogy azt szeretné, de máshol jobban felismerik a tehetségét.

„Egy ilyen kitekintésnél előfordul, hogy egy másik helyen több vagy jobb lehetőség nyílik egy fiatal számára. Minden mester más és lehet, hogy valaki egy új karaktert lát meg benne. Ez nagyon hasznos, egyben nem is ritka jelenség. Sokféle iskola van és egy művésznek mindig keresnie kell az újat, a számára megfelelőt.”

Zárókérdésként a táncművészet állásáról és megítéléséről kérdeztük a világszerte elismert művésznőt. Kíváncsiak voltunk a véleményére azzal kapcsolatában, szerinte hol tart napjainkban a táncművészet a világban és mit gondol, Magyarországon mennyire erős összművészetileg ez a művészeti ág?

„A táncművészet mindig is Hamupipőke volt. Véleményem szerint sokan nem ismerik igazán, nem tudják, mennyi munka, felkészülés és milyen nagy odaadás szükséges ahhoz, hogy valaki komoly társulatban táncolhasson. Önfeláldozásra és rengeteg munkára van szükség. A feláldozás azonban nem jó szó, mert a táncművészet esetében szeretetről beszélünk, valamiről, ami az első, a legfontosabb az életedben. Tapasztalatom szerint ezt a hívatást napjainkban is sokan szeretik, rengetegen választják, de ennek ellenére – talán az elmondottak miatt is – hivatalosan nem annyira elismert, mint más művészeti ágak. Mesterként, pedagógusként ezt problémaként élem meg, mert tudom, ha valaki táncot, balettet tanult, sokkal gazdagabb lesz. Rengeteget tud a testről, a ritmusról, a zenéről, a mozgásról, az emberi kapcsolatokról vagy a művészi koncepcióról, ami máshol ilyen komplex módon nehezen sajátítható el. A táncművészetben együtt, egészként találkozik mindezzel. És akkor még az emberek közötti kapcsolatok fokozott átéléséről, annak fontosságáról és felelőségéről nem is beszéltem…

Úgy gondolom, hogy a táncművészet hatása 360 fokos, a teljes emberi jellemet alakítja. Éppen ezért a táncművészet a művészetek között mindig elsősoros lesz.”

Köszönjük szépen Magyari Anita Mesternő és az összes kiváló oktató, szervező és neves vendégtanár részvételt a Magyar Táncművészeti Egyetem Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusán.

A szervezők már most azon dolgoznak, hogy 2025-ben még színesebb programokkal és az egyre gyarapodó partnerintézmények további remek mestereivel találkozzanak a jelentkezők a nyári kurzuson.

 

.

 

Megszakítás