
2024-ben, néhány nappal 83. születésnapja előtt hunyt el Dózsa Imre. Neve összeforrt a magyar táncművészettel, különösen a hazai balett fejlődésével, hiszen generációknak volt kollégája, mestere, vezetője. A Magyar Táncművészeti Egyetem alapításának 75. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozat egyik jeles eseményeként az MTE campusán, az Ifj. Nagy Zoltán Színházteremben 2025. május 13-án, kedden, 15 órától emlékezünk meg Dózsa Imréről.
A szimpóziumon, amely nem csupán megemlékezés, hanem a gyászfolyamat része is, hiszen a temetés családi körben zajlott, pályatársakkal, tanítványokkal és kollégákkal rajzoljuk fel Dózsa Imre szerteágazó tevékenységét, amelyek mind a táncból indultak ki. Hiszen azon túl, hogy sokáig táncművészként a Magyar Állami Operaház és az Erkel Színház színpadán aratott sikereket, az NSZK-tól Svédországon keresztül a világ számos országában vendégszerepelt.
Művészi pályája vége felé egyre nagyobb szerephez jutott az oktatás és a társulatvezetés, és élete végéig segítette szakértelmével a Magyar Nemzeti Balett együttesét. 1979-től 2006-ig az Állami Balett Intézet, majd a Magyar Táncművészeti Főiskola élén állt, és ily módon a jelenlegi MTE kialakulásában kiemelkedő szerepet játszott. Munkálkodása révén a képzés palettája egyre szélesedett, nemzetközi kapcsolatok jöttek létre, az MTF önálló táncprodukciókkal lépett be a budapesti színházi életbe és oroszlánrésze volt abban is, hogy az Andrássy úti és a Kazinczy utcai, táncra kevéssé ideális helyiségekből az intézmény a XXI. századi kívánalmaknak megfelelő, mai campusra költözhessen.
Előadások:
- Gara Márk: A táncnak szentelt élet
- H. Major Rita: „Szeretném elérni, hogy az elégedettség másodpercei idővel percekké nőjenek…” – A tánctörténész gondolatai Dózsa Imre táncos pályájához
- Bolvári-Takács Gábor: Dózsa Imre mint intézményvezető
- Nagy Tamás Zoltán: Dózsa-növendék voltam
- Kerekasztalbeszélgetés Sebestény Katalin és Szőnyi Nóra balettművészekkel mint pályatársakkal. A beszélgetés moderátora: Gara Márk