Skip to main content
EgyetemHírekKiemelt

Színvonalas gálaesttel a Müpában zárult a II. Budapest Ballet Grand Prix

By 2024.11.23.No Comments

Négy nagyszerű nap után, a csütörtök esti döntőt követően a Müpa Budapest Fesztívál Színházában fejeződött be Magyarország legnagyobb és legszínvonalasabb nemzetközi balettversenye, a Budapest Balett Grand Prix. Az eseményen a verseny három kategóriájának helyezettjei és a különdíjasok mutatták be tudásukat.  Az eseményen résztvett és beszédet mondott dr. Varga-Bajusz Veronika. a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára. díjat adott át Turi Attila Kossuth-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke.

Harangozó Gyula, a zsűri elnöke és Fodorné Molnár Márta a szervezőbizottság elnöke díjat ad át Bogdan Verbovynak, a Pas de Deux kategória győztesének, akinek párja versenyen kívül indult (Fotók: Horváth Adrienne)

31 országból érkezett több mint 150 nevezés a versenyre, amelyből végül a válogatást követően 80 balettművész vett részt a Budapest Ballet Grand Prix-n. A legjobbakat felvonultató Gálaestre megtelt a Müpa Fesztivál Színháza.

“Ez a verseny nemcsak kitekintést jelent a nemzetközi táncéletbe a fiatal táncosok számára, hanem közvetíteni tudja a magyar kultúra, a magyar táncművészet és táncoktatás értékeit, eredményeit a nagyvilág felé és viszont” – mondta a gálán Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára.

Köszönet illeti a versenyt szervező Magyar Táncművészeti Egyetemet, ahol jól megfér egymás mellett a klasszikus és kortárs balett, a néptánc és mindaz, ami minket magyarrá tesz – emelte ki.

“Büszkék vagyunk az olyan egyetemi közösségeinkre, mint amilyen a Magyar Táncművészeti Egyetem, hiszen ők egy olyan alkotói közösség, amely egyszerre nemzeti és ad nemzetközi kapcsolódást is” – mondta, kiemelve, hogy a második Budapest Ballet Grand Prix világszínvonalat hozott. Hangsúlyozta: ez az esemény sem csupán egy verseny, hanem a tehetség, a kitartás és a kreativitás megünneplése is, amely túlmutat a technikán. “A szívek és lelkek közös nyelvén szól hozzánk” – fogalmazott.

Fodorné Molnár Márta, az MTE rektora elmondta: a nemzetközi balettverseny évenkénti megrendezése hozzájárul az egyetem egyik fő célkitűzéséhez, hogy a táncművészettel összefüggő képzések meghatározó európai központjává váljon.

Hangsúlyozta: a verseny magas színvonala és sikeressége elsősorban a fiatal tehetségeknek volt köszönhető. De az, hogy a világ öt földrészéről, 31 országból érkeztek a jelentkezők, annak is köszönhető, hogy a verseny megmérettetés mellett edukációs folyamatot is kínált a jelentkezőknek, hiszen öt napig workshopokon vehettek részt, és világhírű művészekből álló zsűri értékelte a tudásukat – tette hozzá.

Kiemelte: Budapest Ballet Grand Prix nemzetközi kitekintést is jelent a versenyzők számára, megismerhetik, hogy hol tart a világ, melyek a legújabb tánctrendek. “Bízom abban, hogy az esemény résztvevői elviszik a jóhírét az egyetemnek, a magyar táncművészetnek és a magyar kultúrának szerte a nagyvilágban” – mondta a rektor.

A Gálakoncert és a befejeződő ötnapos esemény kapcsán a Budapest Ballet Grand Prix versenyigazgatóját, Nagy Tamást, a szervező Magyar Táncművészeti Egyetem művészeti tanácsának elnökét kérdeztük.

„A Gálakoncert a díjátadás után a Magyar Táncművészeti Egyetem Néptánc szakirány hallgatóinak látványos díszelőadásával kezdődött. Fodorné Molnár Márta rektorasszonnyal egyetértésben úgy gondolom, hogy szervezőként meg kell mutatnunk azt az unikális képzési palettát, amivel egyetemünk Európában egyedüliként rendelkezik. A néptáncosok valóban megdobbantották a közönség szívét.

Utána 40 percben mindenki láthatta, milyen magas színvonalú volt az idei verseny. Igazság szerint nagyon nehéz volt korábban a zsűrinek dönteni, mert sok remek balettművész érkezett hozzánk és már a döntőbe jutásnál és később is apró nüánszok döntöttek a résztvevők között.”

Arra a felvetésre, hogy a második BBGP után, hogy látja, miben tud fejlődni a verseny 2025-re, a versenyigazgató, a Holland Nemzeti Balett korábbi szólistája, aki karrierje során vendégszerepelt többek közt az Egyesült Államokban, Franciaországban, Olaszországban vagy éppen Németországban elmondta, a cél most már más.

„Úgy gondolom, hogy a versenyszervezés elérte azt a színvonalat, amit tartani kell. Persze fejlődni mindig lehet, de remek visszajelzéseket kaptunk. Ami a balettművészi szempontot illeti, napról-napra jobban érzetem magam. A színvonalas produkciókat látva a döntő után, a gálaprogram összeállításánál a bőség zavarával küzdöttünk. Célkitűzésünk, hogy sok ország kiváló balettművésze eljöjjön hozzánk, megvalósult. Szerintem mindenki látta, tapasztalta, hogy igazán színvonalas balettversenyt szervezünk. Ezt kell megismételni évről-évre, és akkor egyre többen akarnak majd ellátogatni hozzánk. A legfontosabb most is az, hogy a fiatal és tehetséges versenyzők lehetőséghez jussanak és erre minden feltétel adott volt. Ez fontos az Egyetemnek és minden ideérkező résztvevőnek egyaránt. A legfontosabb célunk a fiatal balettművészek fejlődése.”

A teltházas Müpában a Gála nagy sikert aratott, ez a tapsok erejéből is lemérhető volt. Az est során átadásra kerültek a különdíjak is, illetve a helyezetteket is köszöntötték.  A díjak szakmai súlyára és értékére külön felhívta a figyelmet Nagy Tamás, amikor elmondta, hogy egy-egy ösztöndíj, vagy meghívás akár a balettművész egész pályafutását befolyásolhatja, mert lehetőséget biztosít a fejlődésre és arra, hogy egy társulatnál vagy intézményben felfigyeljenek rá.

Gratulálunk minden résztvevőnek!

Találkozunk jövőre, a III. Budapest Ballet Grand Prix-n, 2025. november 17. és 21. között.  

A II. Budapest Ballet Grand Prix végeredménye és a különdíjasok listája:

Junior kategória: 

1. Torgyn Leben (KAZ)
2. Darya Mitrofanova (KAZ)
3. Lily Kijama (JAP)

Szenior kategória:

1. Sinnoszuke Jaszuumi (JAP)
2. MIKEL ARANA ARZAK (ESP)
3. Clémence Rhode (FRA) és Hommocse Szakurako (JAP)

Pas de Deux kategória

1. Bogdan Verbovy / Arisha Hashimoto (KAZ)
2. Eunszeo Kim / Jung Eunszeong (KOR)
3. Németh Lili / Gribovszki Sámuel (HUN)

 

Young Talent Award – Budapest Főváros felajánlása:       

122     Jászovics Mira

130     Balog Márton

 

A legjobb magyar előadó – A Magyar Művészeti Akadémia felajánlása:

117     Kócsó Dóra

129     Kosaras Boróka

 

A legjobb modern előadás – A Herendi Porcelán Manufaktúra felajánlása:

220     Dohee Kim

231     Sánta Benedek

 

A Magyar Táncművészeti Egyetem különdíja:             

229     Mikel Arana Arzak

 

A Magyar Táncművészeti Egyetem elismerése:        

309     Arisa Hashimoto

 

A zsűri különdíja:           

303     May Barrutia Santaren

 

Grand Audition 100%-os barcelonai ösztöndíj:

307     Levente Bajusz

David Makhateli, D&D felajánlása

 

Részvétel az amszterdami Grand Audition eseményén:

235     Sakurako Hommochi

David Makhateli, D&D felajánlása

 

Még a Nemzeti Táncszínházban került átadásra:

Egyhetes ösztöndíj:     

105     Arshak Barseghyan

122     Mira Jászovics

124     Inoue Yunoka

206     Rin Hosoi

Aki Saito felajánlása

 

MTE ISIB kurzus 50 %-os kedvezmény:  

105     Arshak Barseghyan

106     Torgyn Leben

123     Jorika Draaijers

125     Taisei Ishiguro

127     Alejandro Rosa Constantino

 

200 eurós felajánlás az iDancestore jóvoltából:

110     Papp-Fekete Réka

 

Meghívás a Northern Ballet  egyhetes kurzusára:

229     Mikel Arana Arzak

232     Sinnozuke Jaszuumi

Federico Bonelli felajánlása

 

Meghívás és teljes ösztöndíj a Northern Ballet nyári kurzusára:            

305     Sámuel Gribovszki

Federico Bonelli felajánlása

                       

Egyhetes ösztöndíj felajánlás a Lengyel Balettnél:

227    Clémence Rhode

Krzysztof Pastor felajánlása

 

Teljes 100% scholarship acceptance     

232     Sinnozuke Jaszuumi

a Magyar Táncművészeti Egyetem felajánlása

 

Megszakítás