Skip to main content
EgyetemHírekKiemelt

Timár 95 – Rendhagyó tánctörténetóra az Egyetemen

By 2025.05.26.No Comments

A Timár Együttes tartott rendhagyó tánctörténetórát május 16-án a Magyar Táncművészeti Egyetemen. Az MTE 75 jubileumi rendezvénysorozat keretében ajándékként hozták, tisztelegve Timár Sándor 95. születésnapja előtt.

Timár Sándor az 1971-ben induló első Néptánc Tagozat vezető mestere volt, Györgyfalvai Katalinnal. Az Egyetem címzetes egyetemi tanára a Magyar Táncművészeti Egyetem tanszékvezetőjeként dolgozott 1990-ig.

Fotó: Csillag Pál

Módszere szerint a hallgatók „anyanyelvi” szinten tanulják az autentikus táncot. Úgy haladnak, ahogy a gyermek, amely először megtanulja a szavakat, majd a tőmondatokat, aztán egyre színesebb jelzőkkel díszített összetett mondatokkal fejezi ki magát. Timár Sándor olyan materiát adott tanítványai lábaira, hogy mindezt mozgással tudják megvalósítani.

Tagozatok sokaságát oktatta a néptánc gyönyörű nyelvére, arra a táncnyelvre, ahol a táncosok szabadon tudnak gondolkodni, táncmondatokat formálni és ezekben egyéniségüket,  művészi kvalitásukat megtalálni, majd kidomborítani.

Timár Sándor vitathatatlan érdeme, hogy a néptánc eljutott, elérhetővé vált tanulható formában többezer gyerek és felnőtt ember számára, országosan és nemzetközi szinten is és a hétköznapok részévévé vált.

Az előadás során ennek az útnak egy részébe tekinthettünk bele. A Timár Együttes így ajánlotta a néptánc tagozatosoknak a műsort:

„A Timár Együttes olyan műsor- és filmsorozatot indított útjára Timár Archívum címmel, amelyben Timár Sándor folklórkutató tevékenységét és az abból táplálkozó koreográfiai munkáját kívánja bemutatni tájegységekre lebontva. A különböző alkotói korszakokban született koreográfiák mellett Timár Sándor archív film- és fényképfelvételeibe tekinthetünk be, illetve pályatársai, tanítványai, egykori adatközlői megszólalásaiból fokozatosan kirajzolódik előttünk a folklorista és a koreográfus Timár Sándor alakja. A sorozat legfrissebb, 2024-ben bemutatott darabja Timár Sándor emblematikus kalotaszegi koreográfiáit vonultatja fel. A műsorhoz Timár Gergely koreografált nyitányt, amely megidézi Timár Sándor jellegzetes pedagógiai módszerét: az együtt táncolás élményét a próbaterembe meghívott adatközlőkkel.”

A műsor végén minden hallgató megkapta Kiss Krisztina: Timár a Mesti c. könyvét, amit Timár Böske és Timár Mihály adott át, Timár Sándor üdvözletével együtt.

Köszönjük az élményt és Isten éltesse a Mestit!

 

,