Skip to main content
EgyetemHírekKiemelt

Túri Sándor: A fiúknak azért könnyebb, mint a lányoknak…

By 2024.12.23.No Comments

A végzős klasszikusbalett-évfolyam fiúkkal dolgozó mestere, Túri Sándor, aki három fiatal balettművésszel foglalkozik, ami nem könnyű feladat. A végzős évfolyamok munkáját bemutató sorozatunkban ezúttal kiderül, hogy az egyéni képzés fontos, de a csapatra és a csapatszellemre többször nagy szükség lenne. 

Összesen három végzős férfi hallgatóval dolgozik. Milyenek a srácok és mennyire nehéz így készülni a vizsgakoncertre? 

Nagyon különböző a három fiú, karakterben és érettségben egyaránt. Mindenki profi szemlélettel állt hozzá az egész utolsó éves munkához, de ez így volt korábban is. Nem tagadom, sokszor nem volt egyszerű három fiúval dolgozni. Úgy tűnhet, jó, ha több figyelem jut nekik, egyszer-egyszer így is van, de meglátásom szerint hosszú távon azért jobb a csapat és a csapatszellem.

Fotók: Schild Tamás

Azt mondta, különböző érettségűek a végzős hallgatók. Ugye ez nem tehetségszintet jelent, hanem azt, ki hol tart a munkában? 

Igen, hiszen van, aki idősebb, van, aki fiatalabb. A legidősebb hallgató 21 éves, a legfiatalabb meg 18 és ennek megfelelően más érettségi fokon állnak. Ennek ellenére mindenki nagyon jól, saját magához képest maximálisan meg tudja oldani a feladatát.

Hány éve dolgozik a hallgatókkal?

Bárány Ágostonnal már öt éve, Boboi Félixszel négy, Knausz Patrikkal pedig két esztendeje. 

Mi a véleménye, milyen jövőjük lehet a szakmában? 

Azt gondolom, a fiúknak egy kicsit talán könnyebb, mint a lányoknak, mert kevesebb férfi balettművész van és azért eléggé keresik őket. Szerencsére Patrik már a képesítővizsga után el tudott menni az ostravai balettegyütteshez, Félixnek van egy féléves lehetősége Liege-ben, Belgiumban és Ágoston a Magyar Állami Operaházba tudott gyakorolni. Szerintem őket keresni fogják, lesz lehetőségük.

A tanulmányok utolsó félévre fordulva mi a munka fókusza, mi most a legfontosabb?

Pillanatnyilag a két fiú még mindig külföldön van, januárban fognak visszajönni. Azt követően tanuljuk be azokat a darabokat, táncokat, amiket majd a vizsgakoncerten adunk elő. Együtt dolgozunk majd a lányokkal, érkezik hozzánk külföldi balettmester, aki betanítja őket, illetve mi is megyünk külföldre. Remélem, hogy minél több előadásunk lesz és a június végi vizsgakoncert gördülékenyen fog menni.  

Most az iskolában beszélgetünk és a háttérben jönnek-mennek a fiatalok. Egész kicsiktől a nagyokig. Érdekes, egyben szép is látni, miként lesz a kisgyerekből, kezdő táncosból, ha nem is kész, de már majdnem kész balettművész. Miként érinti mindez önt? 

Igazából azt a párhuzamot tudnám említeni, hogy, amikor beszélgetünk éppen a Diótörő-Keresztmetszet előadás zajlik, amelyben egészen a kicsiktől a végzős évfolyamokig szinte mindenki szerepel.

Aki most végzős, az egész kicsiként kezdte és egyre nehezebb és egyre bonyolultabb feladatokat tud megoldani az évek múlásával. Feljebb és feljebb lépnek a gyerekek a szerepekbe. Ez történik velük az életben és művészi pályafutásuk során is: egyre ügyesebbek, egyre több mindent tudnak megoldani. Amikor elmennek tőlünk, és elmennek, akkor sem változik mindez, csak onnantól a nézőtérről fogjuk figyelni a változást, továbbra is sok szeretettel. 

A végzős klasszikusbalett-évfolyam:

Bank Lili, Bárány Ágoston, Boboi Felix, Chiang You-Rou, Egerházi Thalia, Ishii Ryo, Knausz Patrik, Precup Julia, Sakurako Hommochi, Shimizu Yuma, Szabó Rozina, Szepsi Dóra, Toydemir Ezgi, Yurchenko Mariia, Zhang Yi Di. Évfolyamvezető Mesterek: Volf Katalin és Túri Sándor.

 

MD

Megszakítás