Skip to main content

Tánctanár mesterképzési szakirányok

Társastánc szakirány
(MA 120)

Néptánc szakirány (MA 120)

Moderntánc szakirány (MA 120)

Klasszikus balett szakirány (MA 120)

MA120 Tánctanár

Szakleírás, Általános Tájékoztató

Szaktájékoztatók

klasszikus balett itt olvasható

moderntánc itt olvasható

néptánc itt olvasható

társastánc itt olvasható

Felvételi Jelentkezési Információ

Felsőoktatásra jelentkezők számára az általános felvételi jelentkezéskor a felvi.hu oldalon keresztül lehet jelentkezni.

Jelentkezési határidő, minden év február 15.-e. A felület december közepén nyit a jelentkezők számára.

A felvételihez és a hitelesítéshez szüksége van ügyfélkapura. Amennyiben még nem rendelkezik ügyfélkapuval abban az esetben kérjük regisztráljon.

Regisztrációs információk itt érhetőek.

Intézményi felvételi vizsga külön eljárási díja : 10.000 Ft /szakirány

Felvételi Információk

A felvételi az alábbiak alapján történik tánctanár szakon, klasszikus balett, moderntánc, néptánc és társastánc szakirányon.

Motivációs beszélgetés

A motivációs beszélgetés célja, hogy a felvételiző bemutassa:

  • hogyan nyilvánul meg a táncpedagógusi pályára való rátermettsége;
  • általános műveltségét és szakirányának megfelelőtájékozottságát;
  • hogyan kapcsolódnak össze a táncról eddig megszerzett ismeretei és műveltsége, és képes-e az összefüggésekre rávilágítani.

 

Művelődés-és tánctörténet:

  1. A konkrét – antik, középkori, reneszánsz, barokk, rokokó, romantika, XX. század -táncábrázolás hogyan értelmezhető művelődéstörténeti és egyetemes tánctörténeti szempontból. A képek az alábbi linken találhatóak: https://goo.gl/E1bP9B
  2. Mutasson be részletesen (koreográfus, zeneszerző, látvány, a mű mondanivalója/üzenete, formanyelv és a felhasznált színpadi eszközök) egy Ön által választott, jegyzett alkotó által készített táncművet!

 

Pedagógia és pszichológia:

  1. Indokolja meg, mi motiválja pedagógiai tanulmányai megkezdésére.
  2. Milyen területen (célból, formában) tanítana legszívesebben tánctanári tanulmányai befejeztével (alap-, közép- és/vagy felsőfokú művészeti oktatás). Indokolja meg, miért (pl: életkori csoport preferencia; tantárgy, tanítható ismeretanyag preferencia; lakóhely szerinti adottságok függvényében; egyéb). Amennyiben még nincs erről elképzelése, abban az esetben is vázolja fel, mennyit ismer saját szakterületének hazai oktatási/ képzési lehetőségeiből.
  3. Átgondolva saját, tanulóként megélt tapasztalatait valamely képzési intézményben (és /vagy azt megelőzően más tánctanulási keretek között),fejtse ki, mi az, amit változtatna, optimalizálna a jövőben, ha pedagógiai szereplőként megtehetné, és miért?
  4. A felvételi beszélgetésre készüljön fel egy pedagógiai (vagy pszichológiai)folyóirat szabadon választott számából. A választott számban olvasott tanulmányokról szerzett benyomásait, véleményét, reflexiót mondja el a felvételi beszélgetésen.
  5. Válasszon egy nevelési helyzetet az alábbiak közül, és fejtse ki, Ön hogyan oldaná meg a helyzetet
    – Felsős diákokat tanít órarendi keretek között táncra. A csoport nagyon passzív, néhányan le is ülnek már az óra elején tüntetőleg, és nem kapcsolódnak be az órába.
    – Egy nagyon tehetséges növendéke nem akar a versenyen indulni, mert úgy érzi, nem elég jó.
    – Osztályában egy hangadó, domináns fiú szünetben az egész osztály előtt nekiesett az egyik peremhelyzetben lévő, visszahúzódó osztálytársának, lökdöste és többször meg is ütötte. 

Választható folyóiratok:

a) Tánc és Nevelés

b) Iskolakultúra

c) Új pedagógiai szemle

d) Neveléstudomány

 

Felvételi időpontja 2025. május 12-13-14-15-16

Kiegészítő Felvételi Információk

  • A nem azonos szakirányról érkező jelentkezők a felvételi vizsga során különbözeti gyakorlati vizsgát tesznek a kiválasztott szakiránynak megfelelő táncnyelv gyakorlati követelményeiből.
    A modern vizsgán elvárás, hogy a felvételiző ismerje az Art jazz, a Graham, és a Limón technika alapvető formai jegyeit és technikai alapelemeit, s ezeket képes a gyakorlatban is alkalmazni. A vizsga formája szóbeli elbeszélgetés.
    A társastánc vizsgán a grade 2 és grade 2b sorok szerinti koreográfiák letáncolása, férfi és női szerepben egyaránt, valamint a sorokban szereplő figurák teljes elméleti ismerete a Walter Laird és a Ballroom technic könyvek alapján.
    A motivációs beszélgetésen azok vehetnek részt, akik a különbözeti vizsgát sikeresen teljesítették. A vizsga követelményeiről a https://mte.eu/felveteli-tajekoztato/tanctanar-mesterkepzes/ oldalon lehet tájékozódni, de a felvételi behívó levélben is tájékoztatást kapnak a jelentkezők.
  • A táncművész vagy koreográfus alapszakról, vagy korábbi főiskolai képzésből érkező felvetteknek a pedagógiai és pszichológiai bevezető kurzusok elvégzésére a felvételt követő augusztusban van lehetőség, tömbösített formában. A kurzusok pontos időpontjáról és beosztásáról a felvételi értesítőből tájékozódhatnak a felvettek.
  • A tanári mesterszak néptánc szakirányán a táncművész oklevéllel rendelkezőknek  a táncjelírás, mozdulatelemzés kurzusok elvégzéshez igazolniuk kell a megfelelő előzetes tudást, melynek felmérésére az 1. félév első felében kerül sor, órarendben tervezett módon.

Felvételi Tájékoztató Elérhetőség

Felvételiről tájékoztatást a felvi.hu oldalon, az mte.eu oldalon, és a felveteli@mte.eu email címen kaphat.

Felvételi Vizsga Külön Eljárási Díj Információk

Intézményi felvételi vizsga külön eljárási díja : 10.000 Ft /szakirány

A külön eljárási díj befizetésének határideje 2025. március 31.
A közlemény rovatban kérjük mindenféleképpen tüntesse fel a jelentkező nevét, és azt, hogy melyik szakirányra jelentkezik.

Bankszámlaszám: 10300002-13267508-00024901

IBAN szám:  HU64 10300002-13267508-00024901

SWIFT kód:  MKKB HU HB

A felvételi eljárás során befizetett külön eljárási díj összegéről a jelentkező befizetést igazoló számviteli bizonylatot kap. A befizetést igazoló feladóvevény vagy átutalási bizonylat másolatát, a választott szakirány megnevezését (pl.: TÉP néptánc), valamint a számlázási adatait (név és cím, cég esetén adószám) a szamlazas@mte.eu e-mail címre kell eljuttatni a befizetést követő 3 naptári napon belül.

A befizetést igazoló számviteli bizonylat kiállítását követően, annak utólagos módosítására nincs lehetőség.

A befizetett külön eljárási díj visszafizetésére az adatbekérő lapon felsorolt esetekben van lehetőség, a visszafizetési kérelem megalapozottságát igazolni kell. A visszatérítést kizárólag átutalással teljesíti az Egyetem, melyet a jelentkező az ITT található adatbekérő lap segítségével tud visszaigényelni.

Abban az esetben, ha a jelentkező érvényes, hitelesített jelentkezést nyújtott be, de utólag – a jelentkezési határidőt követően – bármilyen okból meggondolja magát és visszavonja jelentkezési kérelmét, a külön eljárási díj visszafizetésére nincs mód!

Konzultációs Napok, Mintatantervek

A képzés az alábbi napokon történik:

Klasszikus balett – hétfő – kedd

Moderntánc – hétfő – kedd

Néptánc – péntek – szombat

Társastánc – péntek – szombat

Mintatantervek, amely alapján az órarendek készülnek, és ami alapján a jelentkező haladni fog a tanulmányai alatt lent szakirányok alapján található.

Klasszikus balett

Moderntánc

Néptánc

Társastánc

Tánctörténet tanár szakirány ( MA120)

 Tánctörténet- és elmélettanár MA szak

  2024-ben nem indul.

Megszakítás