A Budapest Ballet Grand Prix szervezőbizottsága mellett a Magyar Táncművészeti Egyetem sok munkatársa és fiatal mestere is dolgozik a verseny sikeres lebonyolításán. Közülük a végzős modern évfolyam vezetője, Csizmadia Tamás a résztvevőket segíti a backstage-ben, míg a tehetséges koreográfus, egyetemi oktató Darai Tamás a zsűri munkáját támogatja. Az első napok után velük beszélgettünk, mert teljesen más szemszögből látják a versenyt, mint a nézők, vagy akár a zsűri tagjai.
Milyenek az első benyomások? Tamás, a zsűri mellett dolgozol, hogy tetszik neked és nekik, amit eddig láttatok?
(Darai Tamás) A zsűri segítője vagyok, tehát a résztvevőket csak a versenyen láttam, szerintem magas színvonalon teljesítenek. A zsűritagoknak a versenyhelyszín és úgy látom, Budapest is nagyon tetszik. Többen most vannak itt először és van, aki már egy remek termálfürdőt is kipróbált. Úgy jött vissza, hogy el akarja vinni a többieket is. Igazából nagyon tetszik nekik a környezet, szép a színház és úgy vettem észre – bár próbálok nem belefolyni vagy kérdezősködni, mivel az egyetemünk is érintett -, hogy tetszik nekik a színvonal is. Amit azonban többen említettek: jó, hogy majdnem egyhetes a verseny és több szakmai kisérőprogramunk is van. A Master Class meghívott, elismert mesterekkel szerintem is remek ötlet, ahogy azt is látom, hogy a junioroknál és a duetteknél is magas a színvonal.
(Csizmadia Tamás) Hadd egészítsem ki azért, hogy Tamás koreográfusként is érintett, egy duettet készített fel.
Tamás, ha már átvetted a szót, mit tapasztalsz eddig a versenyen, milyenek a rezgések?
Tavaly is itt voltam a Budapest Ballet Grand Prix-n, van összehasonlítási alapom, mert rögtön bedobtak a mélyvízbe ugyanebben a pozícióban, mint most. Jelen pillanatban nem balettmesterként vagyok itt, ennek ellenére azért látom a versenyt. A stáb munkáját most máshol segítem, tehát akár ügyelőként vagyok felelős az egész háttérért, hogy az előadás zavartalanul lemenjen. Egy kicsit minden versenyzőhöz közöm van, de inkább számok nekem meg arcok, nem pedig mozdulatok és pozíciók. A tavalyi esztendőhöz képest ennek ellenére szerintem előrelépés, hogy már rendeztünk egy nagy versenyt és sok mindent át tudtunk emelni onnan, rengeteg tapasztalatot. Úgy érzem ott hátul a backstage-ben, a versenyzők is élvezik, hogy itt vannak. Látják a befektetett energiát a részünkről, aminek pozitív kicsengése van.
Neked is van a mezőnyben tanítványod?
(CST) Tanítványom nincsen, mert most modern évfolyamot viszek az egyetemen, de ettől függetlenül persze mindenkiért izgulok. Egy mentoráltam van, Havas Ferenc-emlékdíjasunk, Precup Julia, akiért egy kicsit jobban dobban a szívem, de eddig nagyon elégedett vagyok vele. Sok sikert kívánok neki továbbra is, ott vagyok mögötte, minden oldalról.
Te egy duettért izgulsz, jól tudom?
(DT) Igen, mert készítettem egy koreográfiát Németh Lilinek és Gribovszki Samunak, remek hangulatban és erősen próbáltuk a verseny előtt. Egy kortárs duettet, spicc cipőre. Csináltam már ilyet, de négy és fél perceset még nem. Egyébként több koreográfiát is készítettem, de sajnos sérülések miatt a többiek nem tudtak elindulni a BBGP-n. Liliékkel ma is volt egy open stage próbánk, ami nagyon jól sikerült. Bízom bennük, most már övék a színpad, de nagyon jó volt velük dolgozni.
Ez a megállapítás minden résztvevőre igaz. Övék a színpad, kívánjuk, hogy mindenki éljen vele.