Skip to main content
EgyetemGimnázium, kollégiumHírekKiemelt

Gyakorlaton a Győri Balettnál

By 2025.01.03.No Comments

Ónódy Ábel a végzős modern évfolyam hallgatóit bemutató sorozat első olyan szereplője, aki nem külföldön, hanem idehaza, a Győri Balettnél tölti gyakorlati idejét. Ahogy korábban írtuk: A Magyar Táncművészeti Egyetem végzős modern hallgatói a harmadik olyan generáció az Egyetem modern évfolyamának történetében, akiknek az utolsó esztendőben lehetőségük nyílik egy teljes félévet gyakornoki időszakban tölteni.

Ábel szívesen válaszolt kérdésinkre, amikor megkértük, számoljon be, milyen élmények érik a magyar táncélet egyik meghatározó együttesénél.

Tranzit – Falling into Jupiter (Fotők: Ambrus László)

A Győri Balett repertoárja felöleli a táncművészet szinte valamennyi ágát a klasszikus balettől a kortárs táncig, a táncszínháztól a gyermekprodukciókig. Megalapítása óta kevés szeglete van a világnak, ahol ne lépett volna fel. A hazai és külföldi visszhangok igazolják: a Győri Balett világszínvonalú együttes, így egy fiatalnak is remek lehetőség bekapcsolódni az ott folyó munkába. Éppen ezért is volt érdekes megtudni, hogy teltek az MTE hallgatóinak mindennapjai.

„A napjaim strukturáltak voltak, de mindig volt bennük változatosság – mesélte Ónody Ábel. – A reggelek balettórával kezdődtek, ezt követően délelőtt hosszabb próbasávunk volt, amely egy ebédszünet után folytatódott. A próbákon való részvételem a társulat napi munkájától függött. Az itt töltött időszakban részt vehettem két kreációs folyamatban: Kim Jung-a koreográfiájában és James Jordan Bridge c. új darabjában. Emellett betanulhattam néhány repertoárdarabot is. A legizgalmasabb élményem talán az volt, hogy szerepelhettem a Tranzit című est első felében a Falling into Jupiter című darabban.”

Arra a felvetésre, hogy miben különbözött a társulatnál töltött idő az egyetemi napokhoz képest, Ábel elmondta, a győri időszak sok szempontból más volt, mint az egyetemen megszokott folyamatok.

„Az egyetemen inkább a technikai alapok elsajátítására összpontosítunk, Győrben azonban az aktuális szakmai feladatra helyeződött a hangsúly. A próbák gyakran intenzívebbek, a munkafolyamatok gyorsabbak és hatékonyabbak. Emellett a csapatmunka és az előadásra való felkészülés is nagyobb hangsúlyt kapott és sokkal több volt a konkrét elvárás a mindennapi teljesítmény tekintetében. Azt éreztem, hogy az egyetemi évek alatt fontos alapot szereztem, de a gyakornoki lehetőség segített abban, hogy megismerjem a társulati munka dinamikáját és kultúráját, ami azért merőben más.

Az, hogy valós előadásokra készülve láthattam, hogyan zajlanak a próbák, miként kommunikálnak a koreográfusok és a táncosok mind-mind olyan tapasztalatok, melyek sokkal könnyebbé teszik a későbbi beilleszkedésemet egy társulatba.  Ez a gyakorlat segített abban, hogy ne csak technikailag, mentálisan is felkészültebb legyek a szakmai életre.”

A Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatója a Győri Balettnál töltött idő alatt tehát jelentős szakmai tapasztalatot szerzett, mivel a gyakornoki időszak alatt a társulat vezetői, koreográfusok és tapasztalt táncművészek foglalkoztak vele. Ahogy elmondta,

„Az ő szakmai útmutatásukból és visszajelzéseikből sokat tanultam.”

Arra a kérdésre, miként éli meg, hogy hamarosan vége az egyetemi éveknek, Ábel így válaszolt.

Izgatottan várom, hogy új és izgalmas kihívásokkal találkozhassak. Valaminek a vége, egy új kezdete, és bár sajnálom, hogy vége az iskolai éveknek, örömmel lépek át a következő szakaszba.”

 

Megszakítás