Sikeres és látványos volt a Nemzeti Diák-hallgatói és Szabadidősport Szövetség valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem közös rekorddöntése a Kossuth téren, ahol az európai sporthét keretein belül mintegy 600 10-14 év közötti gyermek egyszerre, közös koreográfia szerint táncolt.
A résztvevők a Magyar Táncművészeti Egyetem szakmai vezetésével előbb felállították a néptánc magyar rekordját, majd megdöntötték a táncházas körtánc magyar rekordját az Országház előtt. Az esemény látványos és szívdobogtató volt, egyben a néptánc és a táncművészet remek hírverésének bizonyult.
Sebestyén István, a magyar rekordok regisztrátora megállapította, hogy sikerült felállítani az ugyanarra a koreográfiára egyszerre egy helyen táncolók csúcsát, utána pedig csaknem 1500-an vettek részt a moldvai csángó táncházon, amellyel sikerült a korábbi magyar táncházas körtánc rekordját túlszárnyalni.
Nagy-Vargha Zsófia, az eseményt kiemelten támogató Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) fiatalokért felelős helyettes államtitkára elmondta, a nagyszabású megmozduláson sikerült megmutatni a tánc erejét.
Balatoni Katalin néptáncpedagógus, köznevelési helyettes államtitkár, az esemény fővédnöke így fogalmazott:
“A kezdeményezés célja, hogy kifejezze magyarságunkat, identitásunkat, hiszen a magyar kultúra világszinten is nagyon gazdag. A néptánc ma már a pedagógiai folyamatokba illeszkedik, kompetenciák fejlesztését is szolgálja,”
Ónodi Béla DLA, a Magyar Táncművészeti Egyetem oktatója hangsúlyozta, hogy “a magyar táncházmozgalom a 70-es évek óta él és virul. Nemcsak jó közösségépítő szabadidős tevékenység, de kultúrát, identitást is ad, a magyarságtudat fontos része, és mindenhez jó kapcsolódni a gyerekeknek.”
A nagyszabású néptáncmegmozdulást a Nemzeti Diák-hallgatói és a Szabadidősport Szövetség a Magyar Táncművészeti Egyetemmel együttműködésében rendezte meg, a lakosság egészséges életmódra és rendszeres testmozgásra ösztönző Európai Sporthét egyik fő eseményeként.
Az esemény ötletének megszületésében komoly része volt dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszternek és Kiss János Kossuth-díjas balettművésznek, az Egyetemet fenntartó Kuratórium elnökének. Azonban az ötlet megvalósulásáért az elmúlt hetekben az Egyetem hallgatói, oktatói, munkatársai és a Művészeti Menedzsment részéről Keszi Dóra, sokat tettek.
A vasárnapig tartó sporthetet Európa fővárosaiban egyidőben tartják.