Novák Ferenc Tata kardot rántott, és harcra szólít címmel jelent meg egy fontos írás az Index hírportálon. A Kossuth-díjas koreográfus, a Nemzet Művésze azt javasolja, hogy a megszűnés szélére került társulatok melletti kiállásként a támogatott együttesek se fogadják el ezt a helyzetet. A cikkben azonban van egy olyan megfogalmazás, amit az Egyetem pontosítani kíván, mert a leírtakkal ellentétben pont a nyelvtudás fontosságát középpontba helyező intézkedéseket tett.
A Magyar Táncművészeti Egyetem, mint a magyar és nemzetközi kulturális élet egyik meghatározó művész- és tanárképző intézménye fontosnak gondolja az általa is tisztelt és elismert Tata által fókuszba állított témát. Az anyag végén azonban Novák Ferenc Tata a „Magyar Táncművészeti Egyetem figyelmét arra hívja fel, hogy az oktatásban erősítse az általános műveltség színvonalát és gondolja meg ismét a nyelvtudás szükségességét.”
Az Egyetem Tanulmányi Igazgatósága a kijelentéssel kapcsolatban kiemelte, hogy az MTE a jogszabályi követelményeknek megfelelően járt el a koronavírus-járvány kapcsán kialakított „nyelvvizsgamoratórium kérdésében”, amikor mérlegelés nélkül minden bent levő oklevelet ki kellett adnia az intézménynek a nyelvvizsga hiányában is. Azt követően a felsőoktatási törvény legutóbbi módosítása eltörölte a nyelvvizsga kötelezettséget a diplomaszerzésben. Ezzel párhuzamosan lehetőséget adott az intézményeknek saját nyelvi, szaknyelvi követelmények megállapítására.
Ennek mentén és a törvény rendelkezése ellenére a Magyar Táncművészeti Egyetem ebben a folyamatban nyelvi kritériumvizsgát állapított meg kimeneti követelményként, mely minden diplomát szerző hallgató számára kötelező. A vizsga támogatására ingyenes angol nyelvi kurzusokat biztosít mind a nappali, mind az esti képzésben résztvevőknek.
Az általános műveltség megszerzésével és szélesítésével kapcsolatban talán kevéssé köztudott, de a táncművész képzésben résztvevő, jellemzően párhuzamos köznevelési és felsőoktatási jogviszonyban tanuló hallgatók az Egyetem által fenntartott Nádasi Ferenc Gimnázium tanulóiként ugyanazt a NAT-ot és ugyanazt az érettségit teljesítik, mint minden más magyarországi nyolcosztályos gimnázium tanulója.
A gimnázium kompetenciamérési eredményei jók. A táncművész szak hallgatói párhuzamosan teljesítik az érettségi követelményeit és készülnek fel a diplomaszerzésre. A táncművész szakon megszerezhető 180 kredit körülbelül 1/3-a, tehát 60 kredit az elméleti stúdiumokhoz kapcsolódik, melyek a művelődéstörténet, tánc- és zenetörténet, társadalmi kérdések és tánc és társadalomtudományok határterületeit érintik. A karrierprogram pedig alapos felkészülést biztosít a professzionális táncművész élet szakmai kihívásaira is. A táncos és próbavezető alapszakon a fentieken túl pedagógiai és pszichológiai tanulmányokat is folytatnak a hallgatók, így a táncanyag mellett felkészülnek a tánc alkalmazott területeinek művelésére is.
Emellett meg kell jegyezni, hogy az Egyetem vezetői, mesterei és óraadó oktatói mind a hazai művészeti élet fontos és elismert szereplői, akiknek általános műveltsége kiemelkedő, melynek átadása az órák, gyakorlatok és a közös tanulási, művészi folyamat alatt megvalósul.
Novák Ferenc Tata felvetése támogatásra méltó, mivel a független színházak működése a Magyar Táncművészeti Egyetem számára is hangsúlyos, hiszen sok esetben felvevő intézményekről van szó, emellett az Egyetem elkötelezett a hazai kulturális élet sokszínűsége mellett.
Az írás Egyetemre vonatkozó részletével kapcsolatban azonban szükséges kiemelni, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem mindent megtett és a jövőben is megtesz a hallgatók, a jövő táncművészeinek legmagasabb színtű képzéséért.
Címlapfotó: Fidelio