“Ha az igazat mondod, nem kell emlékezned semmire.”
Mark Twain
“Ha az igazat mondod, nem kell emlékezned semmire.”
Mark Twain
Közérdekű/visszaélés bejelentés, panasztétel
A közérdekű bejelentés olyan körülményre hívja fel a figyelmet, amelynek orvoslása vagy megszüntetése a közösség vagy az egész társadalom érdekét szolgálja. A közérdekű bejelentés javaslatot is tartalmazhat.
A panasz olyan kérelem, amely egyéni jog- vagy érdeksérelem megszüntetésére irányul, és elintézése nem tartozik más – így különösen bírósági, közigazgatási – eljárás hatálya alá. A panasz javaslatot is tartalmazhat.
Panasszal és közérdekű bejelentéssel bárki fordulhat az eljárásra jogosult szervhez. Ha a panaszt vagy a közérdekű bejelentést nem a megfelelő szervhez tették meg, a panaszt vagy a közérdekű bejelentést a beérkezéstől számított nyolc napon belül az eljárásra jogosult szervhez átirányítják. Az áttételről a panaszost vagy a közérdekű bejelentőt az áttétellel egyidejűleg értesítik.
Amennyiben az alapvető jogok biztosához, továbbá a biztosnak a jövő nemzedékek érdekeiért felelős helyetteséhez, vagy a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó helyetteséhez kíván panaszt benyújtani, beadványát az alább felsorolt címekre küldheti meg:
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (továbbiakban: AJBH)
Postacím: | 1387 Budapest Pf. 40. |
Telefon: | (06-1) 475-7100 |
E-mail cím: | panasz@ajbh.hu |
AJBH Panasziroda: | 1055 Budapest V., Falk Miksa u. 9-11. (előzetes bejelentkezést követően) |
Web: | www.ajbh.hu |
A beadványt megelőzően részletesebb információkért kérjük, kattintson ide.
Visszaélés bejelentés
A panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény alapján, közérdekű bejelentést az alapvető jogok biztosa által üzemeletetett védett elektronikus rendszerben is meg lehet tenni.
Az elkülönített visszaélés-bejelentési rendszerbe bárki tehet bejelentést, jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre, mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információ birtokában.
Az Egyetem a Panasz tv. előírásainak megfelelően létrehozott egy belső bejelentési csatornát, amely mind a munkavállalók, mind a szerződéses partnerek számára elérhető. Ezen a felületen keresztül lehetőség van jogellenesnek vélt tevékenységek vagy erkölcsileg kifogásolható magatartások bejelentésére.
A bejelentéseket az integritás tanácsadó írásban fogadja, e-mailben vagy postai úton. A rendszer működésének egyik alapelve a bejelentő személyazonosságának bizalmas kezelése, valamint annak biztosítása, hogy a bejelentés megtétele miatt senkit ne érhessen hátrányos megkülönböztetés. Emellett kiemelt fontosságú, hogy minden bejelentést ki kell vizsgálni és az eredményről a bejelentőt tájékoztatni kell.
A visszaélés-bejelentési rendszer működésére vonatkozó részletes tájékoztató itt érhető el.
A közérdekű/visszaélés bejelentés benyújtásának módja:
Elektronikus úton (ügyfélkapun keresztül, vagy annak mellőzésével egyaránt): |
a www.ajbh.hu honlapon, az Ügyindítás, valamint az Ügyintézés menüpontok alatt. |
Telefonon: | (06-80) 215-000 ingyenesen hívható zöldszámon / (06-1) 475-7100 telefonszámon |
AJBH Panasziroda: | 1055 Budapest, Falk Miksa utca 9-11. (előzetes bejelentkezést követően) |
A Nemzeti Védelmi Szolgálat (továbbiakban NVSZ) törvényben meghatározott kiemelt feladata a korrupció elleni harcban való közreműködés, a szervezett bűnözői körök rendvédelmi szerveken belüli térnyerésének megakadályozása, a magas szintű felderítő tevékenység, illetve a védelmi funkció. Az NVSZ tevékenysége során kiemelt hangsúlyt helyez a hivatali jogsértések elleni hatékony fellépésre.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat nem működtet panaszirodát, nincs ügyfélfogadás, így személyes bejelentések megtételére nincs lehetőség.
Nemzeti Védelmi Szolgálat
Postacím: | 1391 Pf.: 239. |
Telefon: | (06-80) 200-974 ingyenesen hívható zöldszám / (06-1) 433-9722 |
E-mail cím: | nvsz@nvsz.hu |
Web: | http://www.nvsz.hu |
A Kormány 50/2013. (II.25.) Korm. rendelete az államigazgatási szervek integritásirányítási rendszeréről és az érdekérvényesítők fogadásának rendjéről [letöltés]
2023 évi XXV. törvény A panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról [letöltés]
2013 évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről [letöltés]
2011 évi CXII. törvény az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról [letöltés]
2015 évi CXLIII. törvény a közbeszerzésekről [letöltés]
2012 évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről [letöltés]
Magyarország Alaptörvénye [letöltés]
Kiss Mónika
e-mail: integritas@mte.eu
Az államigazgatási szervek integritásirányítási rendszeréről és az érdekérvényesítők fogadásának rendjéről szóló 50/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 6. § (1)-(4) bekezdései értelmében az integritás tanácsadó feladatai:
Dr. Nagy Krisztina
e-mail: dpo@mte.eu
A természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló az európai parlament és a tanács 2016. április 27-i (eu) 2016/679 rendelete 39. cikke értelmében az adatvédelmi tisztviselő feladatai:
Az adatvédelmi tisztviselő feladatait az adatkezelési műveletekhez fűződő kockázat megfelelő figyelembevételével, az adatkezelés jellegére, hatókörére, körülményére és céljára is tekintettel végzi.
Barna Márton
e-mail: barna.marton@mte.eu
A költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről szóló 370/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 21. § (2) bekezdése értelmében a belső ellenőrzés feladatai:
Az Intézményben a korrupció elleni fellépés három egymásra épülő terület együttműködésén alapul, ami segíti a gyakorlati megvalósítást és a hatékony működést.
Integritás tanácsadó szakirányú továbbképzés
Az Egyetem integritásirányítási rendszerének működésében kiemelt szerepet tölt be a kijelölt integritás tanácsadó. Ő a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakirányú továbbképzésén szerzett jogi, szociológiai és pszichológiai ismeretek birtokában segíti az intézmény értékalapú, korrupciómentes működését.
Tréningek
A tréningek elsődleges célja, hogy érzékenyítsék az Egyetem személyi állományát a korrupció jelentette kihívásokra.
Szemléletformálás a köznevelésben és a felsőoktatásban
Az integritásirányítás kiemelt célja a korrupciómentes, átlátható és etikus működés előmozdítása, amelyhez elengedhetetlen a szemléletformálás mind a köznevelésben, mind felsőoktatásban és a társadalom szélesebb rétegeiben.
Az integritás és az etikus magatartás alapvető értékek, amelyek elsajátítása már a köznevelés és a felsőoktatás során megkezdődhet. A Magyar Táncművészeti Egyetem elkötelezett amellett, hogy hallgatói és oktatói számára olyan környezetet biztosítson, amely elősegíti a tisztességes, felelős döntéshozatalt és az átlátható működést. Az Egyetem szerepet vállal az integritáskultúra erősítésében érzékenyítő programokkal, etikai képzésekkel és jó gyakorlatok bemutatásával, ezáltal hozzájárulva ahhoz, hogy a jövő művészei és szakemberei tudatosan és felelősségteljesen alakítsák szakmai életüket.