Dr. Kovács Ilona, az MTE Művészetelméleti Tanszékének vezetője 2024. május 17-én a bécsi Zene- és Előadóművészeti Egyetem (Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien) egésznapos workshop-konferenciáján képviselte a Magyar Táncművészeti Egyetemet.
A “Historical Perspectives on Musical Commissions” tematikájú eseményen a nemzetközi muzikológia jeles képviselői vettek részt Ausztriából, Magyarországról, Németországból, az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból. A témák a 18. század elejétől napjainkig, Európától Észak-Amerikáig terjedtek.
A konferencia keynote speaker-e Louis K. Epstein amerikai zenetörténész volt. Expozéja után kerültek sorra az egyes előadások, melyek időtartama maximum 15 percben volt meghatározva.
Magyarországot ketten képviselték: Németh Zsombor a Zenetudományi Intézetből, aki Bartók Béla megrendelésre, zenei versenyekre és kérésekre komponált műveit ismertette, valamint Kovács Ilona, a Magyar Táncművészeti Egyetemről. Előadásának témája – “The Creative Process of Ernst von Dohnányi’s American Rhapsody (op. 47)” – Dohnányi Ernő munkásságának egy megrendelésre írott kompozíciójával, az Amerikai rapszódia (op. 47) keletkezéstörténetével és elemzésével foglalkozott. A komponálás munkafázisainak ismertetése során kiemelten fontos szerepet játszott két kontratánc említése is, rávilágítva ezzel az előadott téma és a tánc közötti kapcsolatra, azoknak az alkotói folyamatban betöltött szerepükre.
A nemzetközi workshop-konferencia leírása az alábbi linken olvasható:
A nagy presztízsű nemzetközi zenetudományi konferencián való részvétel nemcsak a Magyar Táncművészeti Egyetem jó hírét öregbítette, hanem a jövőbeli nemzetközi kapcsolatok bővítését is szolgálja.