1848 tavasza reménnyel köszöntött azokra, akik bíztak abban, hogy a hosszú elnyomás időszaka után jönnie kell egy igazabb és szabadabb világnak.
A műsorról készült film ITT megtekinthető.
A honfoglalás, az államalapítás óta a magyarság viszontagságos történelmi küzdelmei sorában 1848-49 a magyar nép nagy tette volt, hazánkra figyelt Európa, fiataljaink bátorsága példát mutatott más népeknek is.
Március 15. jelkép lett, jelképe és szimbóluma nemcsak egyetlen tavaszi napnak, hanem az azt követő másfél esztendőnek, és a további magyar történelmi események szabadság-küzdelmének.
175 év választ el bennünket 1848 hőseitől, de a szabadságvágy, függetlenség, bátorság, hazaszeretet eszméje, az eszmék melletti határozott kiállás semmit sem változott.
Így érzik, így gondolják és bátran vállalják mindezeket mai ünnepi műsorunk fellépői is:
- Kótai Liza, osztályos, II. balett évfolyamos tanulónk, saját koreográfiáját adja elő, melynek mottója a következő idézet is lehetne:
„Járok, kelek és vadászom…
Szabadság hej!
Az úgy sincs sehol a világon,
Csak a vadon erdőben,
Az árnyas hűs erdőben.”
- A Pesti Magyar Színiakadémia első éves hallgatóival Harsányi Sulyom László, osztályfőnökük ismertette meg a 9 szarvasfiú történetét, a Cantata profanat – a Pogány kantátát, Bartók Béla egyik legcsodálatosabb művét. Maga Bartók fordította magyarra, román kolinda dallamok szövegéből, melyek saját gyűjtéseiből valók. Most a prózai részekből táplálkozva formálják meg a fiatalok saját „csodaszarvas legendájukat”. A gregorián zenétől, Kodály Székelyfonóján át próbálták belecsempészni előadásukba a szívüknek és lelküknek kedves dallamokat.
- A Perényi Balázs osztályfőnök által vezetett osztály irodalmi műsorát közös kutatás előzte meg: korabeli dokumentumokból, levelekből, visszaemlékezésekből, illetve személyes ünnepi műsorélményekből merítkeztek.
Szendrey Júlia, Petőfi Sándor, Jacob Julius von Haynau életeseményei, helyzetei, verssorai, mondatai elevenednek meg a színpadon. Műsoruk zenés betéteit Giuseppe Verdi, Muse, Midnight Oil, Rugly Csaba kompozícióiból állították össze.
- Végül, Nagy Krisztina és Szaniszló Attila, akik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Fiatal Tehetségek Osztályának hallgatói, Brahms: négykezes átiratát adják elő.